Można postawić tezę, że ludzie niemal od zawsze marzą o długowieczności. W końcu medycyna zaczęła rozwijać się właśnie po to, aby uchronić naszych przodków przed śmiercią i dać im jeszcze kilka lat życia. Nie zawsze pierwsze operacje i zabiegi przynosiły jednak zamierzany efekt. Do dziś znajdowane są ludzkie szczątki będące dowodem na przeprowadzanie nieudanych trepanacji czaszki.

Żyjemy coraz dłużej

Na przestrzeni wieków ludzie zaczęli jednak żyć coraz dłużej. Jest w tym ogromna zasługa właśnie postępu medycyny. Choroby, które kiedyś dziesiątkowały populacje, dziś nie są nam już straszne. Oczywiście pojawiają się nowe schorzenia i wyzwania dla zdrowia. Dzięki rosnącej samoświadomości mamy jednak dodatkowe narzędzia do dbania o siebie.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „PLOS ONE”, w większości krajów na świecie w ciągu ostatnich dwóch stuleci zaobserwowano wydłużenie życia u ludzi. David Atance z Universidad de Alcalá w Hiszpanii i jego współpracownicy wykorzystali dane 194 krajów z rejestrów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak ustalili, państwa można podzielić na pięć grup, odpowiadających po części pięciu kontynentom.

Czy czeka nas długowieczność?

Mimo że poszczególne populacje mają własne trajektorie rozwoju, łączą je pewne cechy wspólne. Są to: dłuższa średnia długość życia ogólnie i coraz mniejsze różnice między długością życia mężczyzn i kobiet.

Wróćmy do podziału państw na podstawie ich charakterystyki śmiertelności/długowieczności. W każdej z pięciu grup znalazły się kraje, w których średnia długość życia rośnie, a różnica w umieralności mężczyzn i kobiet maleje. Naukowcy wykorzystali swój model do stworzenia prognozy na 2030 r. i stwierdzili kontynuację tych trendów.

Nie wszędzie na świecie ludzie żyją jednak coraz dłużej. W przypadku tych pojedynczych państw jest to spowodowane wojnami oraz szkodliwymi warunkami społeczno-gospodarczymi i politycznymi.

Zwierzęta żyją znacznie dłużej od ludzi

W porównaniu z niektórymi zwierzętami czas, jaki jest dany człowiekowi, to ledwie jedna krótka chwila. Cykl życia niektórych organizmów dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy lat, a i to nie są rekordziści. Szacuje się bowiem, że pewni przedstawiciele królestwa zwierząt poznali receptę na nieśmiertelność.

Jak na razie taka wizja jest nieosiągalna dla człowieka. A co możemy robić, aby żyć jak najdłużej? Badacze sugerują na przykład zwracanie większej uwagi na to, co kładziemy na talerzu. Codzienne menu ma znaczący wpływ na jakość i długość naszego życia.

Badania z 2023 r. przedstawiają poszukiwanie uniwersalnej formuły, która zapewniłaby nam długowieczność. Wynika z nich, że dieta wydłużająca życie powinna zawierać dużo warzyw strączkowych (fasoli, grochu, soczewicy), pełnych ziaren i orzechów, natomiast mniej przetworzonego czerwonego mięsa.

Źródło: PLOS ONE