W sezonie nie ma tu jeszcze takich tłumów jak w największych miastach Polski, a w kolejkach do najważniejszych zabytków nie spędzicie całego dnia. Nieodkryta stolica Polski wschodniej przyciąga bogatą historią, nietuzinkowymi festiwalami i jedzeniem skomponowanym w nurcie slow food. Lublin trochę jeszcze uczy się wielkomiejskości, a trochę od niej ucieka oferując nam swój własny, niepowtarzalny i inspirujący klimat.

https://lublin.eu/

Doświadczaj historii

Lublin nie tak dawno obchodził swoje 700-lecie i jest najstarszym miastem regionu, a jego początki datowane są na VI-VII w. W przeszłości był miastem królewskim, położonym na szlaku jagiellońskim - ważnym szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa do Wilna. Dziś historię Lublina można poznać odwiedzając Muzeum Narodowe mieszczące się na Zamku Lubelskim wraz z Kaplicą Trójcy Świętej z unikalnymi freskami bizantyjsko-ruskimi, Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku czy Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.  

https://lublin.eu/

Lublin -  w górę i w dół

Na usytuowany na wzgórzach Lublin warto spojrzeć z góry! Taką możliwość daje odwiedzenie tarasu widokowego Wieży Trynitarskiej, który znajduje się na wysokości 40 metrów. Do pokonania jest 207 schodów, ale widoki na Stare Miasto wynagradzają wysiłek. Kolejny punkt widokowy znajduje się na baszcie zamkowej zwanej Donżonem – panorama z jednego z najstarszych zabytków w Polsce jest  niezwykle malownicza. Z zielonych tarasów industrialnej bryły Centrum Spotkania Kultur spoglądamy natomiast na obecne oblicze miasta oraz najstarszy park miejski – Ogród Saski. Dla zachowania balansu można zejść w dół i przejść Lubelską Trasą Podziemną, odwiedzić Piwnicę pod Fortuną lub zagłębić się w zakamarki Podziemi Browaru Perła.

https://lublin.eu/

Aktywnie odkrywaj miasto

Kolorowe fasady kamienic zdobione freskami, płaskorzeźbami czy sgraffito, mury obronne, Trybunał Koronny oraz kościoły kryją wiele skarbów i legend. Warto wybrać się na spacer z lokalnymi Przewodnikami Inspiracji, którzy doskonale znają miasto. Podróżując dalej, szukamy zieleni. Sielską atmosferę oraz małomiasteczkowy klimat można odnaleźć w jednym z największych skansenów w Polsce - Muzeum Wsi Lubelskiej. Na relaksujący spacer do wyboru mamy także Ogród Botaniczny i wypoczynek nad Zalewem Zemborzyckim – znajdziecie tam place zabaw, park linowy, wypożyczalnię sprzętów wodnych i Słoneczny Wrotków, czyli kompleks basenów na świeżym powietrzu. Oddech wśród drzew zapewni spływ kajakowy wartką, ale bezpieczną rzeką Bystrzycą.

https://lublin.eu/

Powiew młodości

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży i jest organizatorem unikatowych festiwali. Pierwszym z nich jest Noc Kultury, podczas której ulice miasta ogarniają kolorowe instalacje artystyczne, odbywają się koncerty i przedstawienia w przestrzeni miejskiej. Kolejny to umykający mainstreamowi muzyczny festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival. Carnaval Sztukmistrzów wraz z Urban Highline Festival to natomiast święto nowego cyrku, podczas którego nie dziwią przechadzający się na linach artyści czy pokazy ognia i żonglerki. Ostatni to Jarmark Jagieloński / Re:tradycja. Młodzi mogą wyruszyć szlakiem lubelskiego street artu, spotkać się na placu Litewskim i Krakowskim Przedmieściu czy w licznych instytucjach kultury, gdzie czekają na nich warsztaty, spektakle i koncerty.

https://lublin.eu/

Zasmakuj w mieście

Lubelska kuchnia to mieszanka przenikających się smaków kuchni staropolskiej, tatarskiej, żydowskiej i kresowej. Oprócz typowego dla regionu, wszechobecnego cebularza w menu lokalnych restauracji warto poszukać takich pozycji jak pierogi czy schabowy po lubelsku. Kasza gryczana, miód, róża, olej rzepakowy, pstrąg z lokalnych hodowli, kaczka, miody pitne i cydry to natomiast smaki regionu, które stanowią inspirację dla lubelskich Szefów Kuchni.

https://lublin.eu/

Podróżnicze Tipy: Jeśli szukasz podpowiedzi co robić, gdzie zjeść i jakie atrakcje zaznaczyć na swojej mapie wejdź na stronę www.sezon.lublin.eu.