Lot balonem dla większości kojarzy się z romantycznym wręcz mistycznym przeżyciem. Dla pilota pewnie wygląda to zupełnie inaczej.

Bazyli Dawidziuk: Dla pilota najważniejsze jest bezpieczeństwo i zadowolenie pasażera. Każdy lot jest inny i przygotowanie do lotu zajmuje dużo czasu, zaczynając od analizy meteorogramów po zgody i plany lotów. Loty balonem to doznania, które trudno porównać do jakichkolwiek przeżyć. To spokój, romantyka i poczucie wolności. Unosimy się ponad ziemią jak babie lato lub chmurką na niebie, obcujemy bezpośrednio z przestrzenią powietrzną, widzimy przepiękne pejzaże, które maluje natura.

Warunki meteorologiczne to jeden z tych elementów, od których zależy decyzja odnośnie startu. Co oznacza dobra pogoda dla lotu balonem? 

B.D.: Najważniejszym czynnikiem pozwalającym wykonać lot są warunki pogodowe, a w szczególności siła wiatru i brak opadów. Najczęściej gdy widzimy słońce twierdzimy, że jest ładna pogoda. My patrzymy z jaką siłą wieje wiatr. Przepisy pozwalają na loty przy sile wiatru do 5m/s (18km/h).

Jaki ślad węglowy zostawia balon?

B.D.: Balony są praktycznie ekologicznym statkiem powietrzny, gdyż gaz spalany jest w 98% i nie pozostawia zanieczyszczeń.

W czasie pandemii zainteresowanie lotami balonowymi znacznie się zwiększyło. Skąd takie zjawisko i gdzie w Polsce można latać balonem?

B.D.: Zainteresowanie zwiększa się z roku na rok. W dobie pandemii wyjazdy turystyczne znacznie zostały ograniczone,  a przez to zyskała turystyka krajowa. Loty odbywają się w miejscach turystycznych takich jak: Tatry, Kaszuby, Park Biebrzański, Mazury, Zalew Zegrzyński, Lubelszczyzna, Dolnośląskie (doliną Odry), Wielkopolska. 

Jesteś Mistrzem Polski 2015 r, brałeś udział w legendarnym Pucharze Gordona Bennetta, jesteś instruktorem i szkolisz młodych baloniarzy. Czy dla tak doświadczonego pilota loty są jeszcze wyzwaniem? 

B.D.: Brałem trzykrotnie udział w Pucharze Gordona Bennetta na balonach gazowych, gdzie wykorzystuje się gazy lżejsze od powietrza takie jak wodór czy hel. Balony gazowe to rzadkość. W Polsce jest tylko jeden taki balon. W Pucharze Gordona Bennetta startuje 20-25 balonów z całego świata, więc jest to bardzo niszowy sport. Ustanowiłem rekord Polski w długości lotu (prawie 2000 km) i czasu przebywania w przestrzeni powietrznej (69h i 04min). Jest to ekstremalne latanie na wysokościach 5 km, gdzie konieczne są maski tlenowe. Latanie balonem to moja pasja i twierdzę, że urodziłem się by latać. Latałem w wielu krajach od Japonii po USA, przeżyłem przygody, które nadają się na scenariusz do filmu. Czasami kładąc się spać zadaję sobie pytanie, czy te przygody przeżyłem naprawdę? Latam sportowo i wyczynowo, gdyż baloniarstwo to dyscyplina lotnicza, która jest najbardziej zawansowaną dyscypliną jeśli chodzi o konkurencje sportowe i elektronikę. A balony jako statek powietrzny są archaiczne.

Czy lot balonem jest dla każdego?

B.D.: Możemy powiedzieć, że balonem może polecieć każdy. Jest kilka przeciwskazania zdrowotnych takich jak: schizofrenia, padaczka, osoby w ciąży lub po poważniejszych operacjach, które odbyły się kilka miesięcy przed lotem oraz odradzam latanie 2-3 dni po nurkowaniu.

Co dla Ciebie jest najpiękniejsze w tym sporcie?

B.D.: Wolność i spokój. Widoki i pejzaże, które "maluje" natura. Wszystko widzimy z perspektywy 360 stopni, co daje ogromny efekt. Mam takie motto "nic nie oddaje smaku latania, jak lot balonem, więc unieś się ponad wszystko i lataj balonem".

Kilka faktów z baloniarstwa:

  • najwyższy lot balonem odbył się na wysokości 40 km
  • piloci Bertrand Picard i Brian Jones na balonie Braitling Orbiter przelecieli 40 814 km w czasie 19 dni i 21h
  • prędkość lotu zależy od prędkości wiatru. Rekord to około 300km/h
  • waga balonu turystycznego średniej wielkości (4 pasażerów) wynosi około 700 kg

Jeśli marzysz o niesamowitej przygodzie jakiej doświadczysz podczas lotu balonem, możliwości porozmawiania i wysłuchania niewiarygodnych opowieści pilota Bazylego Dawidziuka, zobacz koniecznie ofertę superprezenty.pl.

Bazyli Dawidziuk

Pilot instruktor, wieloletni i aktualny członek Polskiej Balonowej Kadry Narodowej, Mistrz Polski 2015. Uczestnik balonowych mistrzostw świata w Brazylii i Japonii, balonowych mistrzostw Europy na Węgrzech. Brał udział w zawodach w USA, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Litwie, Łotwie, Białorusi, Maroko. Dwukrotny uczestnik legendarnego Pucharu Gordona Bennetta balonów gazowych. Uczestnik American Challenge – Mistrzostw USA balonów gazowych. Współpracuje z superprezenty.pl