Nieskazitelna, spokojna, malownicza. Taka właśnie jest przyroda na Litwie, którą mieszkańcy nazywają z dumą duszą narodu. Jej wpływy odnajdziemy w sztuce, np. w pieśniach ludowych, opowieściach i przedstawieniach teatralnych, muzyce czy jedzeniu. Bardzo popularne są także ozdoby wykonywane przez Litwinów ze słomy (jako część tożsamości kulturowej mieszkańców zostały wpisane na listę UNESCO). 

Przepiękne scenerie Litwy możemy podziwiać podczas medytacyjnych spacerów, długich wędrówek, a także… zdobywając jedną z wież obserwacyjnych. Z lotu ptaka wszystko wygląda jeszcze piękniej. To co, gotowi na wyprawę?

Mat. prasowe

Camino Lituano 

Nie wszyscy wiedzą, że Litwa ma swój własny szlak św. Jakuba. Podobnie jak jego bardziej znana inspiracja – Camino de Santiago (z którym ostatecznie się łączy) – ta 1000-kilometrowa trasa jest przeznaczona do samotnych wędrówek przełajowych. Główna trasa o długości 500 km składa się z 21 etapów, rozpoczynających się na granicy z Łotwą. To idealna atrakcja dla tych, którzy szukają bardziej wymagających (a może nawet zmieniających życie) doświadczeń, a do tego świetny sposób na lepsze poznanie krajobrazu Litwy i jej mieszkańców. 

Nadbałtycki Szlak Pieszy 

Podobnie jak większy Bałtycki Szlak Leśny trasa ta stanowi część większej sieci europejskiej E9, która zaczyna się na przylądku św. Wincentego w Portugalii i kończy w Tallinie w Estonii. Odcinek litewski liczy 216 kilometrów. Zaczyna się w wiosce rybackiej Nida, a następnie prowadzi przez Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, deltę Niemna, Stare Miasto w Kłajpedzie, Nadmorski Park Regionalny, nadmorski kurort Połąga, by dotrzeć do granicy z Łotwą. Trasa jest podzielona na 20-kilometrowe odcinki, więc z łatwością możemy wybrać i dopasować etap do swoich możliwości. To świetny sposób, by zobaczyć i poczuć niesamowitą różnorodną florę i faunę tego odcinka wybrzeża. 

Mat. prasowe

100 kilometrów w stolicy i wokół niej

Chcesz się przekonać, jak blisko natury jest stolica Litwy? Ten szlak, który prowadzi nas przez 100 kilometrów w mieście i wokół niego, jest dla was. Składa się z 10 etapów, więc ponownie – możecie zdecydować, ile i co chcecie odkryć. Atrakcji na pewno nie zabraknie. Możecie pooddychać świeżym, leśnym powietrzem, poznać Wilno z nowych i zaskakujących perspektyw lub po prostu zrelaksować się przy porannym śpiewie ptaków. Wszystko zależy od was. Dzięki 2000 znaków kierunkowych i 8000 kolorowych znaczników szlaków na pewno się nie zgubicie. Psst… szlak jest nawet wyróżniony na Mapach Google.

Piesza wędrówka dla aktywnych

Są tu z nami miłośnicy pieszych wędrówek? Jeśli marzy wam się krótka wycieczka z grupą znajomych, możecie skorzystać z usług organizacji turystycznych i firm takich jak TrenkTuras czy PTuras, które ułożą dla was specjalną trasę. W zależności od pory roku są organizowane wędrówki związane z obchodami Bożego Narodzenia, konkretnymi miastami, lasami, parkami krajobrazowymi czy wybrzeżem Litwy. 

Mat. prasowe

Edukacyjne ścieżki przyrodnicze

Jeśli chcecie dobrze poznać florę, faunę, a zarazem historię Litwy, koniecznie wybierzcie się na jedną z edukacyjnych ścieżek przyrodniczych. Ta na bagnach Čepkeliai czy ta nad jeziorem Žuvintas pozwalają zobaczyć z bliska regionalne siedliska. To idealna propozycja dla zapalonych przyrodników amatorów i całych rodzin. 

Mat. prasowe

Obserwowanie ptaków

Litwa, położona przy szlaku wschodniego wybrzeża Bałtyku, to raj dla obserwatorów ptaków. Różnorodność siedlisk z torfowiskami, lasami sosnowymi i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami bałtyckimi (deltą Niemna i usianą wydmami Mierzeją Kurońską) przyciąga wiele gatunków. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy takie gatunki, jak wodniczka i dubelt, orlik grubodzioby i łabędź czarnodzioby, a także wiele gatunków gęsi, większość dzięciołów europejskich oraz uhle.

Wycieczka rowerowa

Litwa to także raj dla cyklistów, także tych początkujących. Kraj w dużej mierze jest płaski, więc jazda na rowerze nie będzie wymagała wyjątkowej kondycji. Co więcej, odległości do wielu tras są łatwe do pokonania. Jadąc na dwóch kółkach na własne oczy doświadczymy piękna lasów, jezior i dziewiczych brzegów. Warto zatrzymać się choć na chwilę, by popływać albo… pokontemplować i pooddychać świeżym powietrzem. Niektóre trasy rowerowe są częścią sieci EuroVelo 10 i EuroVelo 13, więc jeśli macie jeszcze trochę siły, możecie kontynuować wycieczkę.

Mat. prasowe

Odpoczynek na wsi

Tym, którzy naprawdę chcą zejść z utartych szlaków i cieszyć się spokojem, proponujemy odpoczynek na litewskiej wsi. Znajdziecie tam wiele obiektów typu glamping i innych opcji zakwaterowania, które oferują zarówno komfort, jak i bliższy kontakt z natura. To jednak nie koniec atrakcji. Możemy też odwiedzić jedno z gospodarstw, w którym nie tylko spróbujemy pysznych potraw, lecz także sami spróbujemy je wyczarować podczas warsztatów. Lokalni przewodnicy organizują też wycieczki dla miłośników pieszych wypraw. 

Mat. prasowe

Letni czas 

Długie, srogie zimy. Choć wielu z nas z tym właśnie kojarzy się Litwa, lata w tym kraju są równie długie. I są naprawdę gorące. To idealny czas na leniuchowanie na dziewiczych plażach Błękitnej Flagi wybrzeża Bałtyku i Mierzei Kurońskiej. Warto odwiedzić również kurort Połąga z promenadami tętniącymi życiem, pełnymi zatłoczonych kawiarni i barów. Możecie poopalać się nad morzem lub jeziorem albo (jeśli wolicie spędzać czas w bardziej aktywny sposób) postawić na wakeboarding, windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo czy pływanie łódką. Lasy, łąki i bagna zachęcają do wędrówek, a setki szlaków rowerowych przecinających cały kraj – do bliższych i dalszych wycieczek.

Mat. prasowe

Materiał promocyjny Lithuania Travel.