Brukowane uliczki Starego Lille, kolorowe kramy Wazemmes i dzwonnica w stylu art deco, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, zachwycają wszystkich przybyszów.
Dawno temu Lille znajdowało się pod panowaniem najpierw flamandzkim, później burgundzkim, hiszpańskim i wreszcie francuskim. Dzięki tej wyjątkowej różnorodności  posiada niezwykle bogate dziedzictwo architektoniczne. W średniowieczu Lille uchodziło za centrum kupieckie, które za czasów Ludwika XIV zamieniło się w twierdzę, by ponownie w XIX wieku przekształcić się w centrum przemysłowe. Dzisiaj wspaniale łączy pamięć o minionych czasach z nowoczesnością typową dla XXI wieku.
Będąc w Lille warto odwiedzić, znajdujące się zaledwie kilka kilometrów za miastem, Roubaix, w którym zachwyca wyjątkowe muzeum sztuki i przemysłu – La Piscine. Już sam wygląd muzeum, które mieści się w dawnych łaźniach miejskich, wybudowanych w latach 1927-32 w stylu art deco, zachęca do zwiedzania. Główny basen, kabiny natryskowe i kilka sal kąpielowych pozostawiono w oryginalnym kształcie tak, by stworzyć niepowtarzalne tło dla bogatej kolekcji sztuki użytkowej, a także malarstwa i rzeźby z przełomów XIX i XX wieku.
Lille to miasto posiadające najmłodszą we Francji populację, dzięki czemu tryska młodzieńczą żywiołowością, a często organizowane miejskie imprezy i zabawy nikomu nie przeszkadzają. Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jest znany w całej Europie wrześniowy pchli targ Braderie. A więc dobrej zabawy!

Tekst: Agnieszka Budo