Wakacyjne warsztaty upłyną pod znakiem podróży w czasie i przestrzeni. Co tydzień okręt MEK zawinie do innego portu, a będą to: Azja, Afryka i Europa oraz Małopolska. Co tydzień będzie można poznać kulturę i obyczaje ludzi zamieszkujących inny obszar świata. Każda wyprawa to okazja, by nauczyć się czegoś nowego: wykonać figury do teatru cieni, hafty krakowskie i góralskie, namalować obraz na szkle, czy odbyć tajemniczą wyprawę w wakacje z duchami…
Zajęcia są przeznaczone dla uczestników indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Dzieci poniżej 7 roku życia zapraszamy z opiekunami.
Rezerwacja i informacje: tel. 012 430 18 27 lub 012 430 55 75 wew. 53
Zajęcia będą się odbywać od 1 lipca do 28 sierpnia od poniedziałku do piątku
w godzinach: 9.30 – 11.30; 12.00 – 14.00 (w każdym dniu danego tygodnia realizujemy ten sam temat warsztatów).
Miejsce: sala edukacyjna w „Esterce”, ul. Krakowska 46 oraz Ratusz, Plac Wolnica 1. Koszt: 7zł – od uczestnika. LIPIEC
1 – 3 lipca  -  Podróż do Azji: Teatr cieni. 
Poznaj najstarsze kultury świata poprzez teatr - jedną z typowych dla nich dziedzin sztuki. Uczestnicy zajęć wykonają figury wzorowane na oryginalnych i przygotują przedstawienie.

6-10 lipca  -  Wyprawa na wieś: Zagroda, droga, młyn.
Jak rozplanowane były dawne wsie? Gdzie położone były pola, pastwiska i domy? Jak biegły drogi? Żeby się tego dowiedzieć, na podstawie mapy zbudujemy wspólnie makietę wsi.

13-17 lipca  -  Jazda z igłą: Hafty białe, kolorowe i bardzo kolorowe.
Poznaj polskie stroje ludowe i ich zdobnictwo. Podczas warsztatów będziemy haftować koralikami i cekinami, wykonamy drobne hafty krakowskie i góralskie parzenice. Zajęcia prowadzą członkinie Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego.
20 –24 lipca  -  Szklany szlak: Malowanie na szkle.
W jaki sposób powstawały obrazy na szkle? Na warsztatach będzie można poznać technikę malowania na szkle oraz wykonać obraz według własnego pomysłu.

27 – 31 lipca  -  Ekspedycja 1 - DREWNO: Tajemnice drewna.
Beczka z dębowych klepek, lipowa łyżki, świerkowa kołyska. Poznaj tajemnice drzew, drewna i zwykłych-niezwykłych drewnianych przedmiotów z kolekcji muzeum.

SIERPIEŃ
3 – 7 sierpnia -  Podróż do Afryki: Malarstwo tingatinga
Spotkanie z mieszkańcami Afryki – ludźmi i zwierzętami. Zapraszamy w malarską podróż do barwnego świata współczesnej Tanzanii.

10 –14 sierpnia – Wycieczka na połoniny: Kafle huculskie.
Piec w huculskiej izbie zajmował niekiedy ¼ jej powierzchni i był wyłożony ozdobnymi kaflami. Może właśnie kafel pomalowany na warsztatach będzie Twoim przewodnikiem po fascynującej kulturze Hucułów?

17 - 21 sierpnia  - Ekspedycja 2 -  KAMIEŃ:  Zagadki kamienia.
Kamienne kapliczki, „kamienie diabelskie”, kamienie młyńskie. Spojrzymy na kamień w nowy sposób i spróbujemy odkryć jego tajemnice.

24 – 28 sierpnia  - Tajemnicza  wyprawa: Wakacje z duchami.
Południce, rusałki, zmory i inne istoty zamieszkujące świat ludowych wyobrażeń. Poznamy je bliżej dzięki legendom i opowieściom zaczerpniętym z polskiego folkloru.

Więcej na: www.etnomuzeum.eu