Informację o stanie poszkodowanych przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski:

- Dwóch mężczyzn porwanych przez lawinę śnieżną w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego jest całych i zdrowych - poinformował PAP ratownik Tomasz Wojciechowski. 

Według informacji radia RMF FM, osoby przysypane przez lawinę są transportowane śmigłowcem do Zakopanego. Wcześniej istniała jednak obawa, że ratownicy nie będą w stanie dolecieć na miejsce ze względu na trudne warunki pogodowe i silny wiatr. Ostatecznie było to jednak możliwe.


Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego: 

-W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem i przebieg niektórych z nich jest niewidoczny. Śnieg jest na ogół ciężki, mokry i przepadający. Utrudnieniem jest silny wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy)

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.