Co warto wiedzieć o lasach równikowych?

Strefa lasów równikowych rozciąga się w centralnym pasie obszaru międzyzwrotnikowego. Obejmuje głównie Kotlinę Konga w Afryce, dorzecze Amazonki w Ameryce Południowej oraz Archipelag Malajski położony w Azji Południowo-Wschodniej. Częściowo sięga także do Ameryki Środkowej, Afryki Zachodniej, Madagaskaru i północno-wschodniej Australii.

Wilgotne lasy równikowe niekiedy nazywane są lasami deszczowymi, puszczą tropikalną lub dżunglą. Każde z tych określeń trafnie oddaje cechy tego wyjątkowego środowiska. Warunki panujące w lesie równikowym rzeczywiście mają wiele wspólnego z deszczem. Ich charakterystyczną cechą są bowiem codzienne popołudniowe opady, które trwają krótko, lecz są bardzo intensywne. Roczna suma opadów w puszczy tropikalnej wynosi ponad 2000 mm. Dla porównania - w Polsce średnia to około 600 mm.

Klimat lasów równikowych wyróżnia się brakiem następujących po sobie pór roku. Ze względu na dużą wilgotność powietrza i stałą temperaturę utrzymującą się w przedziale 25–28 °C każdy dzień wygląda niemal identycznie. Podobne warunki utrzymują się również w nocy.

Lasy równikowe: zwierzęta

Zwierzęta wilgotnych lasów równikowych są niesamowicie zróżnicowane. Dziewicze tropikalne puszcze gromadzą połowę istniejących gatunków fauny. Wiele jest wśród nich ptaków, ssaków i gadów, lecz najliczniejszą grupę mieszkańców lasu deszczowego stanowią bezkręgowce.

Do często spotykanych widoków należą siedliska termitów, czyli niewielkich, społecznych owadów odżywiających się drewnem. Zdecydowanie bardziej spektakularne są tropikalne motyle o barwnych skrzydłach osiągających nawet 25 cm rozpiętości. Las równikowy jest również siedliskiem jadowitych pajęczaków, takich jak ptaszniki i skorpiony.

Bujna roślinność stanowi również ostoję dla wielu rodzajów ptactwa. W tej sferze wyróżnia się zwłaszcza Amazonia, w której żyje ponad 1/5 wszystkich gatunków ptaków występujących na świecie. Wśród nich spotkać można m.in. tukany, kolibry, papugi oraz drapieżne harpie.

Zwierzęta lasów równikowych to także liczne ssaki. Charakterystyczne dla tych regionów są zwłaszcza małpy, które zwinnie poruszają się w koronach drzew. W Afryce zaobserwować można goryle i szympansy, w Azji orangutany, a w Ameryce Południowej kapucynki i pigmejki. Do ich naturalnych wrogów należą drapieżne koty - lamparty, jaguary czy oceloty.

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów zwierząt zamieszkujących las równikowy. Wiele jest wśród nich endemitów występujących tylko w jednym miejscu na świecie. Część gatunków skrytych w tropikalnej puszczy natomiast nadal czeka na odkrycie.