Expo 2020, które rozpoczęło się 1 października jest największym tego typu wydarzeniem w świecie arabskim – wystawa zajmuje obszar aż 4,38 kilometrów kwadratowych. Bierze w niej udział 200 wystawców z 192 krajów – przedstawicieli różnych firm i organizacji, którzy spotykają się w Dubaju w duchu międzynarodowej wspólnoty i współpracy.


Centralny punkt w kompleksie targów – Al Wasl Plaza

Expo 2020 w Dubaju to wyjątkowe miejsce łączące różne kultury i ludzi – międzynarodowych liderów i kreatywne umysły, które wspólnie tworzą miejsce przyjazne otwartemu dialogowi i poruszają kwestie ważne dla współczesnego świata. Motyw przewodni wystawy to postęp i innowacja, które są efektem wspólnej pracy, inspiracji i dzielenia się pomysłami osób z wielu obszarów.

Expo 2020 bazuje na trzech ważnych elementach współczesnego świata: Możliwościach (Opportunity), Mobilności (Mobility) i Zrównoważonym rozwoju (Sustainability). Zdaniem organizatorów, te trzy filary umożliwiają poszerzanie horyzontów i dzielenie się doświadczeniami, które mają pozytywny wpływ zarówno na ludzi, jak i na planetę.

Pierwszy z tematów - Możliwości, nawiązuje do odkrycia i wykorzystania potencjału zarówno społecznego, jak i indywidualnego, a także wspólnego kształtowania przyszłości przyjaznej wszystkim – na poziomie lokalnym i globalnym. Temat Możliwości jest też zgodny z filozofią Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – globalnego pokoju i dostatku. Podczas Expo 2020 pawilon dedykowany obszarowi Możliwości nawiązuje do tych idei poprzez otwartą dla gości interaktywną wystawę. Kraje, które reprezentują strefę Możliwości podczas targów to m. in. Wielka Brytania, Szwajcaria, Monako czy Ukraina.


Pawilon Możliwości

Druga strefa – Mobilność – podczas Expo 2020 nie oznacza jedynie zdolności do przemieszczania się osób, usług, idei czy towarów, ale skupia się przede wszystkim na szerszym znaczeniu tego słowa. Mówi o połączeniach – tych w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Definiowana w ten sposób Mobilność pozwala na szybki rozwój, nieograniczoną czasem ani miejscem wymianę idei i myśli czy poznawanie innych kultur. Sam pawilon poświęcony Mobilności zapewnia odwiedzającym dawkę wiedzy o historii tego zjawiska i inspiruje do działania w tym zakresie. Państwa, które znalazły się w strefie Mobilności to m.in. Polska, Australia czy Rosja. 


Pawilon Mobilności

Ostatnia dziedzina, która przewodzi Expo 2020 w Dubaju to Zrównoważony rozwój. Ten temat dotyczy przede wszystkim życia człowieka w zgodzie z naturą, ograniczenia działań niszczących środowisko i roli nowych technologii w tym procesie. Sama nazwa pawilonu Zrównoważonego rozwoju, Terra (łac. Ziemia), przywołuje skojarzenia z dbałością o środowisko naturalne i rozwój naszej planety. Kraje, które dołączyły do Expo w ramach strefy Zrównoważonego rozwoju to m.in. Brazylia, Czechy czy Singapur.


Pawilon Zrównoważonego rozwoju

Organizatorzy wystawy wiedzą doskonale, jak ważne dla naszej planety i przyszłych pokoleń są trzy motywy przewodnie tegorocznej edycji Expo.  Planują więc promować te idee także po zakończeniu wydarzenia. Kompleks budynków, w których odbywa się wystawa zostanie przekształcony w Dzielnicę 2020 – model nowoczesnego miasta, który redefiniuje dotychczasowe myślenie o architekturze miejskiej i jej funkcjach.

Wystawy Expo organizowane są na świecie od 170 lat – od zawsze były miejscem innowacji, postępu, myślenia ponad podziałami. Często też stawały się kolebką nowych wynalazków – to podczas Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku zaprezentowano prototypy wynalazków z doby rewolucji przemysłowej.  Do londyńskiego Hyde Parku przybyło aż 6 milionów odwiedzających. Od tamtej pory targi są miejscem spotkań wystawców z całego świata co pięć lat.


Budynek Pawilonu Polskiego

Również Polska miała swój udział w kształtowaniu historii wystawy – nasza obecność na wystawach Expo ma ponad 150-letnią tradycję. W 1867 roku w Paryżu prezentowały się znane polskie firmy, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego zaczęto budować pierwsze pawilony narodowe. 

Podczas Expo 2020 w Dubaju Pawilon Polski odzwierciedla wielowątkową opowieść o polskiej naturze, kreatywności i innowacyjności. Sama architektura budynku wpisuje się w ideę Mobilności – tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę. Zdobi ją również nowoczesna rzeźba modułowa przypominająca stado ptaków – motyw symbolizujący bogactwo i różnorodność krajobrazu naturalnego Polski. 

Pawilon jest podzielony na pięć stref tematycznych, które nawiązują do Mobilności, a w sercu budynku znajduje się wyjątkowa instalacja „Polski Stół”, przypominająca o gościnności – narodowej cesze Polaków. To tu odbywają się inspirujące spotkania uczestników tegorocznej wystawy, m. in. te z organizowane z okazji Święta Niepodległości czy Narodowego Dnia Polski, którego data na Expo 2020 została wyznaczona na 7 grudnia 2021.


Fragment instalacji artystycznej „Polski Stół” w budynku Pawilonu Polskiego

Expo 2020 w Dubaju to pierwsza wystawa, która odbywa się w rejonie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, co dodaje jej historycznego znaczenia. Podczas tegorocznego wydarzenia po raz pierwszy każdy obecny na nim kraj ma przydzielony specjalny pawilon. 

Expo 2020 potrwa do 31 marca 2022 roku. W ciągu 182 dni, oprócz bogatego programu, będzie można skorzystać też z innych specjalnie przygotowanych atrakcji – występów artystycznych, dyskusji, wydarzeń z obszaru sztuki, muzyki, kulinariów, a nawet sportu. Wszyscy odwiedzający mają szansę znaleźć odpowiednie dla siebie aktywności – program został zaplanowany tak, aby spełniał oczekiwania wszystkich grup wiekowych i amatorów różnych dziedzin. Co więcej, wstęp na wystawę dla dzieci poniżej 18. roku życia jest bezpłatny.

Jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w trakcie Expo 2020 jest wodna instalacja Water Feature, która łączy w sobie cechy żywiołów: wody, ziemi i ognia, przybierając formę innowacyjnego wodospadu – w czasie dnia strumienie wody spływają po pionowych ścianach o niemal 13 metrach wysokości, po to, by nocą pokonać siłę grawitacji i odbić się ku górze. Widowisko dopełnia wpisująca się w klimat muzyka – partytura orkiestrowa stworzona przez kompozytora ścieżki dźwiękowej serialu „Gra o tron”.


Widok na wodną instalację Water Feature – jedną z atrakcji Expo 2020

Expo 2020 to przede wszystkim miejsce, w którym ceni się indywidualność, kreatywność i współpracę – nawiązania do tych koncepcji można w Dubaju zobaczyć na każdym kroku. Odzwierciedla je nie tylko program wystawy, ale też dostępne atrakcje, wyjątkowa architektura, czy symboliczna dla globalnej wspólnoty lokalizacja wydarzenia.

Autorka: Gabriela Cąber