Impreza zaczyna się o 10.00 rano, w tym roku wypadnie 25 sierpnia. Tradycyjnie, aby doszło do bitwy na pomidory, na ochotników czeka ciężkie zadanie do wykonania: wspiąć się na słup i zdobyć hiszpańską szynkę. Nie brzmi jak trudne zadanie? Dodajmy, że dla utrudnienia słup posmarowany jest mydłem. Śmiałkowie podejmują kolejne próby, w tym czasie publiczność śpiewa, tańczy i domaga się polewania wodą przez strażaków.

Kiedy wreszcie komuś uda się wspiąć na szczyt i zdobyć szynkę, słychać wystrzał, który jest sygnałem rozpoczęcia bitwy. Z ciężarówek zostają wyrzucane pomidory i zaczyna się prawdziwa zabawa.

Tradycja La Tomatiny sięga aż 1945 roku, kiedy to młodzież zgromadzona na głównym rynku Buñol, zaczęła się kłócić, przepychać i obrzucać pomidorami, które akurat miała pod ręką (dookoła znajdowały się stragany z warzywami). Dzisiaj La Tomatina uznana jest za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym. Od 1980 roku dostawy pomidorów są zapewniane przez władze miasta, które co roku zwiększają ilość używanych do bitwy warzyw. Wraz z tym wzrostem zwiększa się także liczba uczestników, którzy ściągają do Buñol z całego świata. Ze względu na popularność imprezy, ilość miejsc jest ograniczona a koszt biletu to 10 Euro.