Polak odebrał wyjątkowe wyróżnienie z rąk króla Hiszpanii Filipa VI. Odznaczenie wręczono w piątek w teatrze Campoamor w Oviedo.

Nagroda Księżnej Asturii  przyznawana jest od 1981 roku osobom i organizacjom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i innych spraw publicznych.

W tym rok w kategorii Sport wyróżniono Krzysztofa Wielickiego i Reinholda Messnera. Król, wręczając odznaczenie, zauważył, że laureaci uprawiają jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych, która wymaga "zaangażowania, pasji i odporności na trudne warunki ". O  Wielickim mówił, że jest jednym z największych himalaistów w historii.

Polak dokonał w 1980 roku pierwszego  zimowego wejścia na Mount Everest, jako piąty człowiek na świecie zdobył koronę Himalajów, a od kilkunastu lat przewodniczy zimowym wyprawom.

W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. 

Krzysztof Wielicki

Wśród Polaków wyróżnionych dotychczas tą nagrodą  znaleźli się Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman i Adam Zagajewski.