W niedzielne popołudnie, na uroczystej gali 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego poznaliśmy tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego.

W „wyścigu” międzynarodowym o główną nagrodę walczyło 11 obrazów zagranicznych plus pięć polskich. Najwyżej jury pod kierunkiem operatora i reżysera Jerzego Surdela oceniło „High Tension” Josha Lowella, Petera Mortimera, Nicka Rosena i Zacharego Barra – dokument będący gorzkim obrazem zderzenia eksploracyjnego alpinizmu z komercjalizacją wspinania. Grand Prix KFG 2013 dla High Tension uzasadniono:
Śmiałe podjęcie trudnego tematu industrializacji i komercjalizacji Everestu oraz zmian kulturowych, które zachodzą w górach wysokich. To symboliczny koniec mitu Góry Gór oraz Szerpów. Film ma unikalną wartość reportażową i dokumentacyjną.

I Nagroda w konkursie międzynarodowym trafiła do Alistaira Lee za „The Last Great Climb”. Reżysera świetnie znanego publiczności KFG, w ubiegłym roku to właśnie do niego trafiło Grand Prix za Autanę. W obu filmach jednym  z głównych bohaterów jest Leo Houlding, którego mieliśmy okazję spotkać na tegorocznej edycji. A co doceniło jury w obrazie Lee?
Wysoki poziom merytoryczny i wizualny. To odwołanie się do ducha wielkich wspinaczek i eksploracji w czasach, kiedy wydaje się, że wszystko zostało odkryte oraz przypomina, że „eksploracja nigdy się nie kończy”. W filmie czuć również ideę, że „droga jest równie ważna jak cel”. Zaraźliwa jest w nim też radość teamu wspinaczkowego i filmowego ze wspólnej realizacji tego projektu.
A tak przy okazji, trudno się oprzeć wrażeniu, że to właśnie głównie eksploracja, wyprawy w poszukiwaniu nieznanego były wspólnym mianownikiem wielu gości 11. KFG – nie tylko Houldinga, ale też Marka Synnotta i Marcina Tomaszewskiego.

Przejdźmy do naszych produkcji. Do głównego konkursu zakwalifikowało się 14 filmów. Zdaniem jury na I Nagrodę zasłużył „Two on K2” Dariusza Załuskiego, film o wyprawie austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner na drugi szczyt świata. Doceniono przede wszystkim profesjonalizm i sposób „prowadzenia kamery” przez Załuskiego:
Dariusz Załuski pokazuje intymną relację między dwójką wspinaczy w życiu i podczas wyprawy na jedną z najtrudniejszych gór świata. Darek robi filmy autentyczne, z pomysłem, inne. Doceniamy także niezwykły wysiłek autora – filmowanie na szczycie K2 i wybitne kwalifikacje operatorskie.
Dariusz Załuski, zdobywca I Nagrody w Konkursie Filmu Polskiego za "Two on K2" (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

II Nagroda trafiła w ręce Dariusza Kmiecika za szczery dokument „Artur Hajzer. Subiektywnie”:
Temat partnera życiowego, który ginie w górach jest uniwersalny, ale po raz pierwszy został pokazany w tak bezpośredni, poruszający sposób. Obraz dramatu tych, którzy zostają.
Obraz o Arturze, naszkicowany przez jego żonę Izabelę, doceniła również publiczność festiwalu (Nagroda Publiczności).

Były jeszcze dwie nagrody tematyczne – wzorem ubiegłego roku przyznano nagrodę dla najlepszego filmu wspinaczkowego i mającą premierę na 11. KFG nagrodę dla filmu o tematyce freeride’owej. Pierwsza z nagród – przyznana przez wspinanie.pl  – trafiła do „The Last Great Climb” Alaistara Lee, druga -  przyznana przez magazyn Pure oraz Powder.pl – do obrazu „Valhalla” w reżyserii Bena Sturgulewskiego i Nicka Waggonera.

Jury przyznało jeszcze wyróżnienie dla filmu „Biegaczka” w reżyserii Wojtka Kozakiewicza i Łukasz Warzecha, doceniając obraz za doskonałą formę wizualną i ujmującą prostotę tematu.

Dodajmy, że Nagrodę Grand Prix KFG 2013 w Międzynarodowym Konkursie Filmowym w wysokości 1000 euro ufundowała marka Marmot. I Nagrodę w wysokości 500 euro ufundował Petzl. I Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego to 1500 zł ufundowana przez organizatorów KFG oraz kamera GoPro HERO3+ Black Edition ufundowała przez Grupę Freeway, dystrybutora GoPro.