Krakowski Dzień GIS 2013 czyli o mapach jutra
- Co to za gruba księga? - spytał Mały Książę. - Co pan tu robi?
- Jestem geografem - odpowiedział Starszy Pan.
- Co to znaczy geograf?
 - Jest to uczony, który wie, gdzie znajdują się morza, rzeki, miasta, góry i pustynie.
- To bardzo ciekawe - powiedział Mały Książę. - Nareszcie odkryłem pożyteczne zajęcie!

Celem imprezy organizowanej 20 listopada wspólnie przez pięć krakowskich uczelni oraz wiodący instytut naukowy jest pokazanie, czym obecnie zajmują się geografowie, geodeci, hydrolodzy, meteorolodzy, leśnicy i różni inni specjaliści, których praca nieodłącznie kojarzy się z mapą. Co więcej, chcemy też pokazać, czym będziemy zajmować się jutro! Nie tylko na uczelniach, ale także w biznesie czy w organizacjach pozarządowych, w których tematyka działania w przestrzeni jest ostatnio niezwykle popularna.
Oprócz prezentacji najnowszych osiągnięć z branży GIS, którymi chwalić się będą firmy, planujemy także serię wykładów popularno-naukowych. Firmy będą dodatkowo promować się na specjalnych stoiskach – tam każdy będzie mógł dopytać, czym zajmuje się firma i na jakim polu można podjąć z nią współpracę.
To co wyróżniać będzie krakowską imprezę, to cała gama wydarzeń towarzyszących – od wystawy prac uczniów i studentów pt. „Zmieniający się świat”, poprzez niezwykłą podróż w czasie, jaką oferować będzie wystawa „Mapy wczoraj, dziś i JUTRO”. Eksponatami, oprócz archiwalnych map (nie tylko papierowych) będą również współczesne mapy cyfrowe, tyflomapy (mapy dla niewidomych), modele 3D oraz symulatory, czy też cyfrowe wizualizacje danych przestrzennych.  Na uczestników czekać również będą warsztaty prowadzone przez praktyków oraz specjalne spotkanie z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, poświęcone temu, jak przygotować się do wejścia na rynek pracy.
Krakowski Dzień GIS zakończy się późnym wieczorem – o 18.00 uczestnicy przeniosą się z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ (Gronostajowa 7) do centrum miasta, do Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ulicy Szujskiego), by zobaczyć, nad czym partnerzy konsorcjum organizującego obchody pracowali już od kilku miesięcy. W dwóch panelach dyskusyjnych poprzedzonych krótkimi prezentacjami prac dowiedzieć się będzie można, co łączy technologie geoinformatyczne i świat gier komputerowych oraz jaki ślad w przestrzeni zostawia każdy użytkownik odbiornika GPS i jak mogą to wykorzystać np. artyści.
Konsorcjum organizujących to niezwykłe święto GIS rozrasta się dynamicznie i w tym roku są to już Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Partnerem imprezy jest także Arteteka WBP. 20 listopada warto osobiście przekonać się, jak silny to zespół! A już teraz zapraszamy na  www.gis.geo.uj.edu.pl/gisday2013 Dominik Kaim, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ