Stowarzyszenie Fabryka Feniksa chce w ten sposób uczcić 110 rocznicę powstania parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia, nawiązując do historii wzniesienia kościoła, który wybudowano dzięki wspólnej pracy mieszkańców ówczesnej osady. Cel jest szczytny – po rozebraniu repliki, żywność zostanie przekazana na rzecz najuboższych mieszkańców naszego miasta.
Na nietypowy pomysł budowy kościoła z konserw wpadł Jacek Czubak – Prezes Fabryki Feniksa, który wraz z członkami stowarzyszenia długo zastanawiał się nad zorganizowaniem akcji z okazji okrągłej rocznicy parafii, która mogłaby połączyć historię powstania kościoła z niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym. W związku z przerwą wakacyjną, podczas której najubożsi nie są dożywiani, pojawił się pomysł, że po rozebraniu kościoła, żywność trafi w ich ręce.
Przygotowywany rytuał budowy repliki ściśle nawiązuje do historii powstania kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia. Wykorzystane konserwy będą nawiązywały do cegieł, które wg legendy mieszkańcy osady przekazywali sobie z rąk do rąk stojąc w kolejce z cegielni w Radziejowicach do Żyrardowa. Organizatorzy chcą odtworzyć tę historię. Podczas budowy repliki, która zaplanowana jest na początek wakacji, zostanie ustawiona symboliczna „kolejka” osób przekazujących sobie z rąk do rąk puszki konserw, z których powstanie ponad 2 metrowa budowla.
Akcja zbierania żywności ruszyła w Żyrardowie od 25 maja i potrwa do końca lipca. O zakup oraz przyniesienie do Kościoła Farnego w Żyradowie puszek i słoików w danym okresie prosimy głównie mieszkańców. Wspólnym wysiłkiem nie tylko odtworzymy fragment historii własnego miasta, uczcimy rocznicę powstania parafii, lecz także – a co najważniejsze - pomożemy potrzebującym.