tekst Aleksandra Świstow, fotografie Oliwia Papatanasis

Symbolem miasta jest oblewana morskimi wodami Mała Syrenka, a najbardziej charakterystycznym miejscem – kanał Nyhavn, wzdłuż którego stoją kolorowe kamienice. Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest też kopenhaska Opera, będąca jedną z najnowocześniejszych oper na świecie i zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej, czyli Pałac Amalienborg. Tych atrakcji raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Ale Kopenhaga to też miasto, które zachęca do zwiedzania i spędzania czasu w aktywny sposób!

Miasto rowerzystów

Kopenhaga jest jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie – może poszczycić się ponad 350 km bezkolizyjnych (jednokierunkowych) ścieżek rowerowych, specjalnymi kładkami dla rowerzystów, licznymi wypożyczalniami, stojakami i innymi udogodnieniami. Nic dziwnego, że rower jest podstawowym środkiem transportu dla aż ⅔ mieszkańców i jest chętnie wybierany przez turystów. Zwiedzanie na rowerze nie tylko znacznie skraca odległości, daje dużą swobodę i możliwość zajrzenia w rzadziej odwiedzane, a nie mniej atrakcyjne zakątki, jest też tanie, przyjazne środowisku i pozwala poczuć prawdziwy klimat miasta.

Kopenhaga z perspektywy kajaka

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Kopenhagi, położonej częściowo na pociętej kanałami północnej części wyspy Amager, są wycieczki łodzią. Ciekawą alternatywą dla zorganizowanych rejsów, jest wypożyczenie kajaka i wyruszenie na samodzielną eksplorację miasta z perspektywy wodnych dróg. Kopenhaga to też miasto licznych ekologicznych inicjatyw, i tak, jeśli zadeklarujemy, że podczas naszego rejsu będziemy zbierać śmieci z powierzchni kanału, możemy wynająć kajak w Kayak Republic za darmo – korzystamy na tym i my, i miasto. Kopenhaskie wypożyczalnie kajaków oferują również grupowe spływy z przewodnikiem.

Copenhill – centrum sportowe na spalarni śmieci

Bardzo ciekawym kopenhaskim ekologicznym rozwiązaniem jest znajdująca się w przemysłowej części Kopenhagi futurystyczna spalarnia śmieci, która nie tylko dostarcza miastu energię elektryczną i cieplną, ale jest też nowoczesnym centrum sportu i rekreacji. Na Copenhill znajdują się trasy spacerowe, górskie trasy biegowe i 400 metrowy igielitowy stok narciarski Amager Bakke, a na jego ścianie wytyczono trasy wspinaczkowe. Można się też tu wybrać na rodzinny piknik i napić kawy w rooftop barze, podziwiając panoramę Kopenhagi z wysokości 85 metrów. 

Relaks w gorącej bani, lodowate kąpiele i kuchnie całego świata

Po dniu pełnym zwiedzania i atrakcji, warto pomyśleć o relaksie w skandynawskim stylu: saunie lub gorącej bani. W wersji dla odważnych – przeplatanych kąpielą w lodowatej morskiej wodzie. W tym celu polecamy udać się do CopenHut na nabrzeżu przemysłowej części Kopenhagi. Główną atrakcją tego magicznego miejsca są kąpiele w opalanych drewnem baniach, z których rozciąga się widok na panoramę miasta – szczególnie malowniczą o zachodzie słońca.

Po relaksującej kąpieli nie można zrobić nic lepszego, niż dopieścić swoje podniebienie w pobliskim Raffen, gdzie specjały z całego świata przyrządzają emigranci i ekspaci. Raffen to nie tylko streetfoodowy market, ale także centrum kultury alternatywnej, na terenie którego organizowane są koncerty, wystawy i happeningi.


 

Artykuł powstał we współpracy z Unity Line