W ostatni weekend w podwarszawskich Otrębusach odbyło się otwarcie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. National Geographic Polska było jednym z partnerów tego wydarzenia. Karolin to historyczna siedziba zespołu „Mazowsze”, gdzie tuż po drugiej  wojnie światowej rozpoczęła się niezwykła historia zespołu. Podczas trzech dni goście mogli podziwiać barwne, pełne energii i witalności widowisko, jakie w kilku odsłonach (m.in. wspólnie z zespołem De Mono) zaprezentowało „Mazowsze”, ale także poznać bogatą historię zespołu, dowiedzieć się skąd, czerpie inspiracje do poszczególnych suit w programach kolejnych koncertów. Zwiedzający mieli okazję poznać ludową kulturę Polski we wszystkich jej przejawach od muzyki, przez śpiew, taniec i kostiumy z różnych regionów naszego kraju. Każda ze starannie zaaranżowanych sal Pałacu „Karolin” przybliża folklor pochodzący z innej części kraju, przedstawiając w sposób jasny i czytelny konkretne regiony i miejsca w Polsce. 

W Centrum można również poznać polskie tańce narodowe oraz historię „Mazowsza”, zapoznać się z bogatym dziedzictwem zespołu, prześledzić niezliczone podróże, jakie grupa odbyła po całym świecie oraz sylwetki jego założycieli – Miry i Tadeusza Sygietyńskich.

Oprócz charakterystycznych ludowych rytmów zwiedzający mogli również  podziwiać chór „Mazowsza” w bajkowym repertuarze utworów dla całej rodziny, a orkiestra zaprezentowała się w koncercie symfonicznym w którym odegrała najbardziej znane utwory muzyki filmowej pod batutą dyrektora zespołu „Mazowsze” maestro Jacka Bonieckiego. W malowniczej przestrzeni parku Karolin artyści baletowi przeprowadzili warsztaty taneczne, swoją twórczość zaprezentowały kapele ludowe z różnych regionów Polski oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i Big Band Jana Konopa. W Sali kameralnej Pałacu „Karolin” wystąpił kwartet smyczkowy, a także odbył się recital chopinowski Marcina Wieczorka.

Poza bogatym programem muzyczno-tanecznym, w Pałacu „Karolin” odbyło się też kilka interesujących prelekcji które wygłosili podróżnicy i pisarze: Aleksandra Świstow, Michał Cessanis, Miłka Raulin i Barbara Caillot. Stanowiło to ciekawą odskocznię od tematów ludowych, bowiem mogliśmy podziwiać zdjęcia i wysłuchać fascynujących opowieści zarówno o dalekiej Australii, jaki i o polskich Tatrach, ale przede wszystkim pogłębić wiedzę o najurokliwszych zakątkach Mazowsza.