Mózg człowieka jest zaprogramowany na oszczędzanie energii. W praktyce oznacza to, że wszyscy rodzimy się leniami. W życiu codziennym szukamy ułatwień i rozwiązań, które pozwolą nam łączyć kilka zadań bez dodatkowego wysiłku. Stąd też popularność liczenia kroków. Według obiegowej opinii 10 tys. kroków dziennie ma pomóc w spalaniu zbędnych kalorii i wydłużać życie. Teza ta jest jednak coraz częściej obalana. 

Chodzenie a zdolności poznawcze

Tymczasem autorzy najnowszych badań dowodzą, że chodzenie (poza tym, że jak każdy ruch jest zdrowe), ma też inne zalety. Mianowicie pozytywnie wpływa na nasze zdolności poznawcze.

Autorzy badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „Cerebral Cortex” skorzystali z mobilnego systemu obrazowania mózgu i ciała (MoBI). Użyli go do monitorowania aktywności mózgu, ruchów ciała i zachowania 26 zdrowych osób w wieku od 18 do 30 lat. Badani obserwowali serię zmieniających się obrazków w różnych pozycjach: siedząc na krześle lub idąc po bieżni. Mieli wcisnąć guzik, za każdym razem, kiedy wyświetlane obrazy się zmieniały. Ale jeśli któryś raz z rzędu pokazywano ten sam obraz, uczestnicy byli proszeni o nieklikanie.

Kiedy nasz mózg pracuje najlepiej?

Wydajność osiągniętą przez uczestników w pozycji siedzącej uznano za bazową. Kiedy wykonywali to samo zadanie, idąc po bieżni, naukowcy zauważyli różnice w wynikach. Spodziewano się, że badanym pójdzie gorzej, ale okazało się, że niektórym chodzenie pomogło.

Co więcej, dane z EEG wykazały, że u 14 z 26 uczestników, zaobserwowano zmianę aktywności mózgu wskazującą na jego zwiększoną elastyczność lub wydajność. Była to grupa, która osiągnęła lepsze wyniki w ruchu.

Dzięki nauce badania mózgu są coraz bardziej zaawansowane. / fot. Peter Dazeley/Getty Images

Kiedy zaczęliśmy analizować ich zachowanie i aktywność mózgu, odkryliśmy zaskakującą różnicę w sygnaturze neuronowej grupy. A także w tym, co sprawia, że inaczej radzą sobie ze złożonymi, dwuzadaniowymi procesami – tłumaczy Eleni Patelaki, główna autorka badań z University of Rochester School of Medicine and Dentistry.

Dodaje też, że badacze, nie przewidywali, kto poradzi sobie lepiej, a kto gorzej. Początkowo zakładali, że każdy osiągnie podobne wyniki. Za wcześnie więc, aby powszechnie rekomendować spacerowanie w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych czy rozwiązywania testów.

Naukowcy widzą jednak bardzo duży potencjał w swoim odkryciu. Nowo nabytą wiedzę planują wykorzystać w badaniu osób tzw. super starzejących się, czyli tracących minimum funkcji poznawczych z wiekiem. To może pomóc w zrozumieniu chorób neurodegeneracyjnych.

Badania nad ludzkim mózgiem

Mózg to jeden z najbardziej fascynujących, a zarazem najbardziej tajemniczych narządów w ludzkim ciele. Już starożytni Egipcjanie podchodzili do niego z szacunkiem, na co może wskazywać wyciąganie przez noc przy mumifikacji. Obecnie nauka pozwala coraz lepiej zbadać nasze szare komórki. Niedawne odkrycie wskazało na to, że ludzki mózg nagrzewa się w czasie pracy o wiele bardziej niż sądziliśmy. A kobiecy – bardziej niż męski. Większa wiedza o mózgu pozwala tworzyć urządzenia z nim połączone. Historia zna już pierwszy przypadek pacjenta z zespołem zamknięcia, który formułuje całe zdania właśnie dzięki implantowi mózgowemu.

Źródło: Cerebral Cortex.