Kleopatra należała do potężnej rodziny Ptolemeuszy, którzy przybyli do Egiptu wraz z Aleksandrem Wielkim w IV wieku p.n.e. To wówczas ten słynny władca rozgromił Persów i zajął kraj nad Nilem. Kleopatra była jedną z ostatnich reprezentantek tej linii władców w Egipcie. Kleopatra – ciekawostki o niezwykłej kobiecie. O tym, jak wyglądała Kleopatra, można również przeczytać w naszym serwisie. 

Czy Kleopatra była faraonem?

Kleopatra współrządziła Egiptem ze swoimi dwoma braćmi – Ptolemeuszem XIII (w latach 51–47 p.n.e.) i Ptolemeuszem XIV (w latach 47–44 p.n.e.), którego poślubiła. A także w imieniu swojego syna, Ptolemeusza XV, Cezariona, czyli syna słynnego Juliusza Cezara w latach 44–30 p.n.e.

Czy Kleopatra była piękna?

Kanon piękna zmienia się w zależności od epoki i miejsca. Kleopatra żyła 2 tysiące lat temu w Egipcie. W okresie starożytności w tym rejonie świata kobieta z pełną, mięsistą twarzą, pełnymi policzkami, dużymi oczami i masywną szyją uważana była za piękną.


Kleopatra (L) i Marek Antoniusz (P) na monecie z 32 r. p.n.e. / Fot. Classical Numismatic Group/CC BY-SA 2.5 DEED

Zachowane wizerunki Kleopatry wyraźnie się od siebie różnią. Kleopatra inaczej wygląda na rzeźbach, inaczej na monetach. Jednak nie była raczej pięknością w dzisiejszym rozumieniu kultury zachodniej, raczej wpisywała się w kanony piękna starożytnego Egiptu. Dość często w opisach i na przedstawieniach wyłania się postać z pełnymi policzkami, prostym nosem, krótką szyją i małym podbródkiem.

Z pewnością jednak była osobą pełną seksapilu i powabu, bo udało się jej uwieść m.in. Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Jeszcze w IV w. n.e., czyli kilkaset lat po śmierci Kleopatry Egipcjanie i Rzymianie nadal ją czcili, podobnie jak bogów egipskich i dbali o jej posągi.

Gdzie mieszkała Kleopatra?

Kleopatra wywodziła się z królewskiej rodziny. Dlatego mieszkała w pałacu w stolicy Egiptu, Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Jednak w 46 roku p.n.e., na dwa lata przeniosła się do Italii na zaproszenie swojego kochanka, Juliusza Cezara. Wróciła do egipskiej Aleksandrii dość nagle w momencie zamachu na Cezara.

Gdzie pochowano Kleopatrę?

Archeolodzy ciągle poszukują grobowca słynnej królowej. Parę lat temu światowe media obiegła informacja o poszlakach wskazujących na to, że jej miejsce wiecznego spoczynku położone jest w świątyni Taposiris Magna, umiejscowionej na zachód od Aleksandrii. W maju 2023 roku zespół pod kierunkiem archeolożki, prawniczki i dyplomatki Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo ogłosił odkrycie tunelu, który w jej ocenie jest obiecującym tropem w tych poszukiwaniach. 

Naukowcy są jednak sceptyczni. Ciągle brakuje przekonywujących dowodów na to, że grób ten znajduje się w Taposiris Magna, a nie w ówczesnej stolicy, Aleksandrii.

Ile lat żyła Kleopatra?

Kleopatra urodziła się w 70 lub 69 roku p.n.e., a zmarła w 30 roku p.n.e., w sierpniu. Oznacza to, że żyła 39 lub 40 lat. Okoliczności jej śmierci do dzisiaj spowija tajemnica.

Gdy Kleopatra broniła się w Egipcie wraz z Markiem Antoniuszem przed wojskami Oktawiana, sytuacja stała się beznadziejna. Antoniusz popełnił samobójstwo, bo był przekonany, że jego kochanka nie żyje. Nie była to jednak prawda. Na wieść o tym miała się targnąć na swoje życie Kleopatra, chociaż zdaniem części historyków została zamordowana.

Jedna z wizji śmierci Kleopatry / Obraz Jeana-André Rixensa z 1874

Ile było Kleopatr?

Najsłynniejsza Kleopatra była siódmą i ostatnią osobą o takim imieniu w rodzinie królewskiej Ptolemeuszy. Czyli dynastii, która rządziła Egiptem po jego podboju przez Aleksandra Wielkiego. Słowo to z grecka oznacza „chwała ojca”. W tej dynastii stale powtarzały się imiona Ptolemeusz i Kleopatra, bo ciągle poślubiano siostry i braci. 

W czym kąpała się Kleopatra?

Królowa faktycznie bardzo dbała o swoje zdrowie i urodę. Ponoć kąpała się w kwaśnym oślim mleku, które ma właściwości ujędrniające skórę. Ale to nie wszystko. Używała też sproszkowanych odchodów krokodyli, aby zadbać o cerę. 

Zwracała też dużą uwagę na zapach. Na jej polecenie na bazie oleju wyrabiano perfumy, w których skład wchodziły m.in. płatki kwiatów, zioła czy aromatyczne liście.

Pochodzenie Kleopatry

W ostatnim czasie na fali serialu na platformie Netflix rozpoczęła się dyskusja na temat pochodzenia Kleopatry. Wszystko wskazuje na to, że w jej żyłach płynęła głównie krew macedońska, bo wywodziła się z dynastii Ptolemeuszy. Historyczne centrum Macedonii znajdowało się na obszarze obecnej północno-środkowej Grecji. Być może jacyś jej krewni wywodzili się z obszaru dzisiejszego Iranu.

  • Bagnal R. S., Rathbone D.W, Egypt from Alexander to the Copts, Cairo 2008
  • Britannica
  • McGill University
  • Shaw I, Nicholson P., The dictionary of Ancient Egypt, London 1995.