Banksy jest wszędzie. W Paryżu, Nowym Jorku, Londynie... Artysta dotarł nawet do Ukrainy. Niedługo po eskalacji wojny z Rosją w ukraińskich miastach pojawiły się nowe prace anonimowego Brytyjczyka, co sam potwierdził. Kiedy dokładnie powstały? Jak udało mu się dostać do kraju ogarniętego konfliktem? Tego nie wie nikt. Na tym właśnie polega fenomen Banksy'ego.

Kim jest Banksy?

Jego charakterystyczne prace często skłaniają do refleksji. Można je podziwiać na murach i budynkach największych miast na świecie. Nie wiadomo jednak, kim właściwie jest artysta, który za nimi stoi. Z ustaleń fanów wynika, że Banksy pochodzi z Wielkiej Brytanii. To właśnie tam jego prac jest najwięcej. Tam też zaczęły pojawiać się w latach 90. ubiegłego wieku.

Od tamtej pory artysta poszerzył swoją działalność na niemal cały świat. Niestety jak na razie Banksy nie zostawił po sobie śladu w Polsce. W 2021 r. jego dzieła można było oglądać na objazdowej wystawie „The Art of Banksy. Without Limits” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Nie mniejszą frajdą od oglądania prac Brytyjczyka, jest ustalanie jego tożsamości. Co jakiś czas w Internecie wybucha na ten temat dyskusja. Nieoficjalnie nadal nie wiadomo, kim jest Banksy, ale najnowsze nagranie ma przybliżyć fanów do poznania prawdy.

Banksy na archiwalnym nagraniu

W nowym podcaście BBC Radio 4 „The Banksy Story” można usłyszeć trzyminutowy wywiad sprzed 18 lat z mężczyzną, który twierdzi, że jest Banksym.

– Czy to prawdziwy, prawdziwy głos Banksy'ego? Nie wiem. Może to jego kumpel. Być może jest to celowe wprowadzenie w błąd. Ty decydujesz. Ale jeśli to on, to słyszymy go po raz pierwszy – mówi prowadzący James Peak.

Nagranie to fragment programu „All Things Considered”, który został wyemitowany 24 marca 2005 r. na antenie amerykańskiej stacji NPR. Peak nie ukrywa, że to „znalezisko”. Gospodarz NPR, Michele Norris, dopytywał Banksy'ego, jak udało mu się przemycić swoje prace do czterech głównych nowojorskich instytucji: Metropolitan Museum of Art, Musem of Modern Art, Brooklyn Museum i Museum of Natural History.

– Myślę, że to świadczy o nastroju, w jakim większość ludzi odwiedza muzeum. Wiele osób pozwala światu przejść obok nich – tłumaczył artysta w wywiadzie.

Norris zwrócił uwagę, że działania Banksy'ego często są nielegalne. W odpowiedzi usłyszał, że właśnie to sprawia, że ​​​​„jest to dobra zabawa”

Banksy ciekawostki: gdzie można oglądać street art?

Prace Banksy'ego są rozproszone po całym świecie, ale większość z nich znajduje się w Europie. Najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą zobaczyć dzieła artysty, jest wyjazd do Anglii. Londyn i Bristol to miasta z największą liczbą street artu jego autorstwa.

Dzieła Banksy'ego można podziwiać na żywo także między innymi w:

  • Paryżu,
  • Toronto,
  • Nowym Jorku,
  • Paryżu,
  • Amsterdamie,
  • czy Betlejem.

Street art to niejedyna odnoga sztuki zajmująca anonimowego artystę. W 2010 r. Bansky zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Sundance z filmem dokumentalnym „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Rok później został nominowany do Oscara za najlepszy pełnometrażowy dokument.

Oficjalnie tożsamość Bansky'ego pozostaje nieznana. W mediach nie brakuje jednak spekulacji dotyczących jego wyglądu oraz prawdziwego imienia i nazwiska. W 2003 r. na łamach „The Guardian” Banksy został opisany jako „biały, 28-letni, niechlujny i swobodny”. Miał mieć na sobie dżinsy, T-shirt, srebrny ząb, srebrny łańcuszek i srebrny kolczyk. Według dziennikarza Simona Hattenstone'a wyglądał jak skrzyżowanie Jimmy'ego Naila i Mike'a Skinnera z The Streets.

Na przestrzeni lat artyście przypisywano wiele tożsamości. Według różnych źródeł Banksy ma tak naprawdę nazywać się Robin Gunningham lub Robert Banks. Nie wiadomo jednak, czy pojedyncze wskazówki nie są kolejną grą artysty.