Uczestnicy wyprawy Szpik Na Szczyt stanęli na szczycie Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.) we wtorek 21 stycznia ok. godz. 7 rano. Najwyższą górę Afryki zdobyły trzy osoby po przeszczepie szpiku, siedmiu dawców szpiku wraz z Anną Czerwińską i czterech lekarzy transplantologów. Wyprawę Szpik Na Szczyt zorganizowali: Fundacja „Przeciwko Leukemii” i Medigen.

Wschód słońca na Kilimandżaro wynagrodził nocne, siedmiogodzinne podejście na szczyt.  Na „dachu Afryki” stanęło aż trzech pacjentów po przeszczepie szpiku: Marcin Bujniewicz, Izabela Malicka i Sławomir Piłat, udowadniając tym samym, że po pokonaniu choroby można żyć pełnią życia. Z grupy dawców szczyt zdobyli: Anna Czerwińska – pomysłodawczyni i patronka wyprawy, Michał Czernek, Anna Jawoszek, Krzysztof Kacprowski, Joanna Lipińska, Bogdan Nowosad i Paweł Szczepanik. Najwyższą górę Afryki zdobyła także grupa wybitnych profesorów – lekarzy transplantologów: Alicja Chybicka, Krzysztof Kałwak, Mirosław Markiewicz i Krzysztof Zawadzki. Wraz z nimi na szczyt weszło trzech wolontariuszy: Dariusz Załuski, Andrzej Marek Chmielowski i Jarosław Nestorowicz oraz reporterka patrona medialnego wyprawy. Zdobywców poprowadził na Kilimandżaro Tomasz Kobielski.

Uczestnicy stanęli na szczycie we wtorek 21 stycznia około godziny 7 rano. Z ataku szczytowej zrezygnowały dwie osoby z grupy biorców szpiku: Zofia Marciniak i Paula Kałęka. W trakcie podejścia na szczyt wycofał się Robert Jędrych, który ze względu na drobny problem zdrowotny zdecydował wraz z lekarzami o zejściu do obozu piątego. Dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla osób po przeszczepie szpiku, już dotarcie do Camp Barafu położonego na wysokości 4550 m n.p.m. było ogromnym sukcesem i wspaniałym przeżyciem.

Wyprawa Szpik Na Szczyt wyruszyła 15 stycznia z Warszawy. Uczestnicy wchodzili na Kilimandżaro, pokonując drogę Machame w wersji 7-dniowego trekkingu, co zapewniło im optymalne warunki aklimatyzacji.

Celem projektu Szpik Na Szczyt było nie tylko zdobycie „dachu Afryki”, ale także zwrócenie uwagi na problemy związane z transplantologią w Polsce i udowodnienie, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, a nawet lepiej. Uczestnicy wyprawy dedykują ją wszystkim osobom, które obecnie walczą z chorobą i które dzięki projektowi Szpik Na Szczyt mogą przekonać się, dlaczego warto walczyć.

Pomysłodawczynią i jedną z uczestniczek wyprawy jest Anna Czerwińska polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. Wyprawie patronuje również znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.