Cypr to fenomen turystyczny ostatnich miesięcy. Polacy chętnie odwiedzają wyspę nie tylko latem, ale również poza szczytem sezonu turystycznego. Michał Cessanis, redaktor prowadzący magazynu National Geographic Traveler, także poleca wyjazd wiosną czy jesienią. Dobrą okazją na zaplanowanie podróży mogą być święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc.

– Cypryjczycy ugoszczą cię w domu. Jeśli się z nimi spotkasz i zapytasz, co pichcą na grillu w święta, to na pewno dadzą ci tego spróbować. Zdarzało mi się to wielokrotnie – opowiada podróżnik w najnowszym Podcaście National-Geographic.pl.

Za co kochamy Cypr? Michał Cessanis o jednej z ulubionych wysp Polaków

Michał Cessanis był na Cyprze 14 razy. I na pewno jeszcze tam wróci. Wspomniana cypryjska gościnność to jeden z wielu powodów, dla których wyspa z podzieloną stolicą, rozkochała w sobie turystów. Niekwestionowanym skarbem Cypru jest też kuchnia. Typowa dla krajów basenu Morza Śródziemnego, a jednak się wyróżnia. To zasługa między innymi sera halloumi i chrupiących sałat. Przy odrobinie szczęścia zwiedzając okolicę, można też trafić na pomarańczowe gaje.

Kawosze obowiązkowo muszą spróbować cypryjskiej kawy. Do czarnego naparu można domówić owoce w słodkich syropach. To kolejny przysmak lokalnej kuchni.

Tu jest Cypr, tu się nie spieszy

W podcaście Michał Cessanis opowiada też o tym, jak niespiesznie zwiedzać Cypr. Warto rozważyć wypożyczenie auta, co nadal jest stosunkowo tanie. Inspiracją dla zaplanowania trasy mogą być miejsca związane z Afrodytą.

– Według jednej z legend Afrodyta miała zrodzić się właśnie na Cyprze. Tam też spotykała się ze swoim kochankiem Adonisem – mówi podróżnik. Ale plaża bogini to niejedyne rajskie miejskie na wyspie. Jest ich znacznie więcej, na przykład Błękitna Laguna, do której płynie się statkiem.

Cała rozmowa o Cyprze do wysłuchania na górze strony.

To pierwszy odcinek kilkuodcinkowego cyklu rozmów Mateusza Łysiaka z Michałem Cessanisem o wyspach. Kolejne o Sri Lance i Azorach już wkrótce na national-geographic.pl, YouTube oraz Spotify.