S jak serwer

Nazwa tego zagadkowego przedmiotu wiele mówi o jego zastosowaniu. Serwery to naczynia stworzone do podawania w nich kawy. Najczęściej kształtem przypominają one niewielkie czajniki, które mają wygodne ucho do trzymania, a także wyprofilowaną zlewkę, by łatwiej przelewać napar do filiżanek. W niektórych kawiarniach można spotkać się z wykorzystywaniem chemicznych zlewek jako serwerów do kawy. Sprawdzają się równie dobrze, a zahartowane szkło jest bardzo odporne na wysokie temperatury podawanej kawy. 

T jak TDS

Jeden z najbardziej tajemniczych kawowych zwrotów, który nawet wytrawnym miłośnikom czarnego naparu może sprawiać problemy. TDS to skrót od angielskiego terminu Total Dissolved Solids, który oznacza całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w płynie. Jak pamiętacie, kawowe napary to nic innego jak woda z rozpuszczonymi w niej cząstkami kawy. Oznacza to, że wartość TDS to stężenie kawy w wodzie. Im wyższy, tym kawa intensywniejsza w smaku. Doświadczeni bariści wiedzą jednak, że zbyt wysoki TDS może skutkować gorzkim posmakiem, który przykryje ciekawe owocowe i kwiatowe nuty. 

U jak uczucia

Jedno z najważniejszych haseł, o którym zdarza nam się czasem zapominać. Zaparzanie i picie kawy powinno wiązać się z pozytywnymi uczuciami relaksu i odprężenia. Właśnie dlatego nie istnieje przepis na idealną kawę, która będzie smakowała wszystkim miłośnikom czarnego naparu. Jedni lubią kawy mleczne, drudzy czarne i nie da się określić, które są bardziej „prawidłowe". Kawa przede wszystkim powinna smakować. 

W jak waga

Wbrew pozorom to jedno z najważniejszych akcesoriów w domowej kawiarni. Niezależnie, czy przygotowujemy espresso, kawę przelewową czy mleczny napój, dokładna waga kuchenna będzie nam potrzebna na jakimś etapie parzenia. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem wagi do domu, warto zwrócić uwagę na dwie sprawy. Przede wszystkim poszukajcie wagi oferującej dokładność do 0,1 gr. Przy parzeniu kawy rozbieżność między 13,1 gr a 13,9 gr będzie robiła dużą różnice w smaku. Druga sprawa to wbudowany stoper. Wiele wag przystosowanych do parzenia kawy jest od razy wyposażona w stoper, który wyświetla się na tym samym ekranie, co wartość wagi. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli zamierzacie parzyć kawę metodami przelewowymi. 

Z jak ziarno

Nie bez powodu to hasło zamyka nasz słownikowy cykl. Pamiętajcie, że przygotowana przez was kawa będzie tak dobra, jak ziarno, którego użyliście. Wszystkie pozostałe aspekty są drugorzędne. Kształt i wyprofilowanie drippera, rodzaj czajnika czy nawet jakość używanego przez nas młynka nie zastąpią wysokiej jakości ziarna. Dlatego jeśli zaczynacie swoją przygodę z kawą zawsze przedkładajcie dobre ziarna nad dobry sprzęt. 

CZYTAJ TEŻ: Jak woda wpływa na smak kawy?

ZOBACZ: Najlepszy przepis na ochłodę? Kawa na zimno!

POLECAMY: Jak wybrać kawę specialty, czyli opakowanie prawdę ci powie