- Chcemy promować właściwe postawy w trakcie poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jesteśmy ludźmi gór i Tatry są naszym domem. Zależy nam, by troska o czystość parku była elementem każdego wyjścia na szlak – czytamy na stronie wydarzenia „Patrole Ludzi Gór - nagrody w schroniskach za śmieci ze szlaku!”, organizowanego przez schronisko Głodówka.

Organizatorzy podkreślają, że zależy im, by troska o czystość parku była elementem każdej wycieczki w góry, a nie jedynie dorocznej akcji “Czyste Tatry”. Dlatego postanowili nagradzać wszystkich, którzy przyczynią się do utrzymywania porządku na szlakach. „Za każdą torebkę śmieci lub wyjątkowo ciekawy okaz śmiecia czeka na Was pyszna kawa w Schronisku Głodówka z widokiem na najpiękniejszą panoramę Tatr i wejście na niedostępny zazwyczaj taras widokowy w Schronisku PTTK Morskie Oko" - czytamy w opisie akcji.

Z czasem organizatorzy planują dodać też inne nagrody, takie jak zjazd tyrolką czy wynajem rowerów (trasa widokowa ze schroniska w dół do parkingów przy wejściach do TPN). W dalszej perspektywie chcą zaangażować do akcji inne schroniska i organizacje turystyczne. We wspieraniu tego ruchu ma pomóc nie istniejący jeszcze portal www.ludzie-gor.pl. W przyszłości ma funkcjonować "Karta Ludzi Gór" - program lojalnościowy ze zniżkami i darmowymi atrakcjami m.in. za sprzątanie gór. Oprócz tego planowane jest stworzenie miejsca edukacji ekologicznej i szlaku edukacyjnego dla dzieci.

Już teraz wolontariusze z Głodówki zapewniają osobom sprzątającym darmowy parking, woreczki i rękawiczki ochronne.

Zasady akcji „Patrole Ludzi Gór”:

✔ Odbierz ze Schroniska Głodówka pakiet dla osób sprzątających Tatry.
✔ Spacerując przez TPN, zabierz ze sobą śmieci znalezione na drodze.
✔ Zrób sobie zdjęcie, gdy zbierasz śmieci i dajesz dobry przykład innym.
✔ Oznacz Schronisko Głodówka, wrzucając zdjęcie i przynieś śmieci do Głodówki, Morskiego Oka lub Wiktorówek w specjalnym opakowaniu.
✔ Za każdą torebkę śmieci lub wyjątkowo ciekawy okaz śmiecia czeka na Was pyszna kawa w Schronisko Głodówka z widokiem na najpiękniejszą panoramę Tatr i wejście na niedostępny zazwyczaj taras widokowy w Schronisku PTTKMorskie Oko.
✔ Daj znać o swojej wizycie w Głodówce i Morskim Oku na Facebooku oznaczając w poście Schronisko Głodówka.

Więcej: na stronie wydarzenia „Patrole Ludzi Gór - nagrody w schroniskach za śmieci ze szlaku!”.