W jednym z katowickich centrów handlowych stanęła nietypowa, interaktywna wystawa edukacyjna „Puzzle i łamigłówki”. Wystawa łączy logikę z zabawą. Można się tu wcielić m.in. w Alana Turinga i złamać sekretny kod, zobaczyć dokąd zmierza liczba Pi ponad 100 tys. miejsc po przecinku. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Wystawę przygotowali niemieccy matematycy z jedynego na świecie muzeum matematyki Mathematikum w Gießen.

Rzucają wyzwanie logice
Odwiedzający wystawę mogą m.in. spróbować swoich sił w grach zręcznościowych, pokonując palcami niewidoczny gołym okiem labirynt, zbudować most według projektu Leonardo da Vinci lub spróbować się w tangramie, czyli chińskiej łamigłówce sprzed 3 tysięcy lat. Przygotowano zadania związane z układaniem puzzli 2D i 3D, opracowaną 60 lat temu grę logiczną „Pantomino” oraz puzzle Penrose, stworzone przez sir Rogera Penrose, współpracownika Stephena Hawkinga. Na złamanie czekać będzie także kilkanaście kodów, w tym kody zawarte w elektronicznym krypteksie T9 i na specjalnym dysku,  będzie można także nauczyć się lustrzanego pisma, takiego samego, jakim swoje notatki sporządzał da Vinci.  Skomplikowane zadania będzie można rozwiązać na olbrzymiej interaktywnej tablicy. Ponad to na wystawie pokazane zostanie najdłuższe na świecie, spisane rozwinięcie liczby Pi - mające aż 108 tys. znaków.
Rozrywkowa matematyka
- Ta wystawa to czysta matematyka, ale w wersji rozrywkowej. Do jej powstania przyczyniły się najbardziej światłe umysły na świecie, które naukę i logikę traktują jak zabawę. Efektem tego jest rozrywkowa matematyka, której próbkę możemy zobaczyć w blisko 40 grach - mówi Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center. Wystawa „Puzzle i łamigłówki”
Silesia City Center
Plac Śląski i Plac Gwiazd
30 stycznia –14 lutego
Wstęp wolny