Samantha Cristoforetti lubi wyzwania. Pierwsza Włoszka w kosmosie ustanowiła przynajmniej dwa rekordy: najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie (199 dni i 16 godzin) oraz najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie astronauty z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Włoszka obejmie stanowisko po Olegu Artemjewie. Astronaucie, wraz z którym odbyła ponad siedmiogodzinny spacer kosmiczny. Wspólnie instalowali na rosyjskim module Nauka robotyczny manipulator ERA. Odbyło się to w ramach trwającej misji Minerva, będącej dla Cristoforetti drugim pobytem w kosmosie.

Astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wystartowała na ISS 27 kwietnia 2022 roku. Przydzielono jej funkcję lidera amerykańskiego segmentu orbitalnego. Ale teraz jest gotowa przyjąć większą rolę, służąc jako dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Nową dowódczynią ISS będzie Samantha Cristoforetti

– Jestem wręcz oszołomiona nominacją na stanowisko dowódcy. Nie mogę się doczekać, aby skorzystać z doświadczenia, które zdobyłam w kosmosie i na Ziemi, aby poprowadzić na orbicie bardzo zdolny zespół – napisała Samantha Cristoforetti w oświadczeniu wysłanym do mediów.

Astronautka oficjalnie przejmie rolę dowódcy podczas ceremonii zaplanowanej na 28 września. Po otrzymaniu symbolicznego klucza od członka załogi Ekspedycji 67 Olega Artemjeva, Cristoforetti stanie się piątym europejskim dowódcą stacji kosmicznej i pierwszą europejską kobietą dowódcą. Ceremonia będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej ESA.

Astronautka po raz pierwszy udała się w kosmos w 2014 roku. Spędziła wówczas 199 dni na ISS. Rekord ten został później pobity przez Peggy Whitson z USA w 2017 roku, a następnie ponownie przez inną Amerykankę, Christinę Koch w 2019 roku. Peggy Whitson była też pierwszą kobietą, która dowodziła ISS w 2007 r.

Samantha Cristoforetti powróciła na ISS na początku tego roku. Jej zadania obejmują prace badawcze, naprawcze oraz edukacyjne. Niedawno sympatyczna astronautka dzieliła się swoimi doświadczeniami orbitalnymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Samantha Cristoforetti zdobywa popularność w mediach społecznościowych

Cristoforetti po raz pierwszy pojawiła się na TikToku 5 maja, unosząc się w warunkach panującej na ISS mikrograwitacji. Od tego czasu prowadzi kronikę swego codziennego życia na pokładzie orbitalnej placówki. Możemy zobaczyć ją przed snem, kiedy zapina się ciasno w śpiworze lub gdy wykonuje wymagający trening fizyczny w kosmosie. Opublikowała nawet TikToka podczas korzystania z toalety ISS. Fani ją za to uwielbiają, a filmy Cristoforetti zbierają miliony wyświetleń na TikToku.

@astrosamantha Reply to @justrandomarianator “How do you wash your hair on the ISS?” #AskMe #HairCare #SpaceTok ♬ Tropical BGM with a refreshing and gentle tone(867546) - musicabeats

Już w trakcie pierwszej misji okazało się, że astronautka ma dryg do wystąpień publicznych. To świetnie wykształcona kobieta, mówiąca po włosku, angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku i chińsku. Może pochwalić się dyplomem z inżynierii mechanicznej uzyskanym na jednej z najlepszych technicznych uczelni świata, czyli Uniwersytecie Technicznym w Monachium. A także dyplomem kierunku lotniczego na Uniwersytecie w Neapolu i tytułem jednej z pierwszych kobiet – pilotów myśliwskich i poruczników Włoskich Sił Powietrznych.

Poza tym Samantha Cristoforetti kocha fantastykę naukową. W trakcie pierwszej misji pokazywała się w koszulkach nawiązujących do popularnej serii „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa. Jej ekipa prowadziła bloga misji zatytułowanego „Nie panikuj!” – również nawiązujący do książek Adamsa.

Po tym, jak statek Dragon przywiózł na ISS pierwszy ekspres do kawy, Cristoforetti pozowała w mundurze Gwiezdnej Floty ze serii Star Trek. Nawiązując do kapitan Janeway ze „Star Trek Voyager” powiedziała: „Jest kawa w tej mgławicy”.

Czy Samantha Cristoforetti poleci na Księżyc?

Gdy astronautka nie nagrywa filmów opowiadających o życiu na ISS, pełni obowiązki służbowe. Na pokładzie ISS, podczas 12-godzinnych zmian, nadzoruje działania w amerykańskich, europejskich, japońskich i kanadyjskich modułach i komponentach stacji. – Bogactwo wiedzy i doświadczenia Samanthy czynią ją doskonałą kandydatką do roli dowódcy – powiedział w oświadczeniu David Parker, dyrektor ESA ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej.

Samantha Cristoforetti bez wątpienia zmienia świat. Odbywa spacery kosmiczne, pilotuje myśliwce, udziela się w mediach i zachęca do stawiania sobie śmiałych celów. Została uznana przez organizację Politico Europe za 28. najbardziej wpływową osobą w Europie. Pracowała z ramienia ESA przy programie Gateway, czyli stacji orbitalnej programu Artemis. Kto wie, może zostanie też pierwszą Europejką, która poleci na Księżyc?

Więcej o roli kobiet w branży kosmicznej będzie można się dowiedzieć podczas szóstej edycji konferencji popularnonaukowej World Space Week Wrocław. Odbędzie się ona w dniach 1–2 października. Więcej informacji na stronie worldspaceweek.pl.