Huraganowy wiatr oraz chmury piasku i pyłu znad pustyni zasnuły niebo nad Wyspami Kanaryjskimi. Nie tylko uziemiły wszystkie samoloty, ale niezwykłe zjawiska pogodowe doprowadziły też do wybuchu pożarów lasów na Gran Canarii. Zła jakość powietrza i utrudniona widoczność uniemożliwiły prowadzenie akcji gaśniczej z powietrza.

W związku z utrudnieniami – piaskowy pył zawieszony w powietrzu znacząco utrudnia widoczność – odwołano lub przekierowano na inne lotniska ponad 230 lotów. W niedzielę wieczorem zdecydowano się na wznowienie lotów z części portów. Nadal jednak nie funkcjonuje port Teneryfa-południe.

 

 

Setki pasażerów utknęło na lotniskach, ale burza dała się we znaki także lokalnym mieszkańcom. Władze wezwały do pozostania w domach, dopóki warunki się nie poprawią.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uns hat der Kalima mächtig erwischt Das ist Palm Mar heute Nachmittag. Der ganze staub ist in der Luft, in der Wohnung und was noch schlimmer ist in den Atemwegen, was sich bei mir immer mit heftigen Kopfschmerzen, Kreislaufproblemen und einer verstopften Nase endet. Dieser Sandsturm/#kalima entfacht hier lauter kleine Feuer, Bäume und Palmen knicken um und wer da raus geht der darf ins Gesicht peitschenden Sand erleben der sich auch schön in den Augen absetzt. Plus die Luft ist so stickig und sehr schwül warm. Es wird Zeit dass dieser scheiss vorbei geht und wir wieder schönes Wetter bekommen. So ich hoffe euer Sonntag ist angenehmer :) #auswandern #goodbyedeutschland @goodbyedeutschland.vox #teneriffa #kalima #sandsturm #schattenseitenderinsel #ausgewandert #daslebenaufdenkanaren #schlechtesicht #calima2020 #saharasand

Post udostępniony przez Dani Peter (@teneriffa_crazylife)

 

Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać jak w ciągu zaledwie kilku godzin wcześniej błękitne i przejrzyste niebo zamienia się w pomarańczowe – przypominające wizje z filmów katastroficznych.

Chmura pyłu objęła swoim zasięgiem wszystkie wyspy. Jej rozmiary były tak duże, że była wyraźnie widoczna na zdjęciach satelitarnych.

 

 

Kalima to określenie używane do opisania chmury piasku i pyłu znad marokańskiej części Sahary, unoszącej się nad Oceanem Atlantyckim. Kalima jest związana z burzami piaskowymi nad Saharą i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. W czasie kalimy na Wyspach Kanaryjskich widzialność spada i drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty.

 

Katarzyna Grzelak