Attenborough został zaproszony przez Borisa Johnsona na sesję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) w sprawie klimatu. 94-latek nie krył smutku podczas swojej krótkiej przemowy. Pojawienie się przyrodnika nie było przypadkowe. Wielka Brytania przewodniczy obecnie w RB ONZ.

– Proszę, nie popełnijcie błędu. Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem, z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia współcześni ludzie – powiedział.

 

Sir David Attenborough na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Światowej sławy biolog przyznał, że nie zazdrości rządzącym odpowiedzialności za obecną sytuację klimatyczną na świecie. Ostrzegł też, że jako ludzkość opuściliśmy już stabilny i bezpieczny okres klimatyczny, który dał początek licznym cywilizacjom.

– Nie ma powrotu. Bez względu na to, co teraz zrobimy, jest już za późno, aby uniknąć zmian klimatycznych, a najbiedniejsi i najsłabsi z pewnością ucierpią – dodał.

Boris Johnson podkreślił, że zagrożenie jest "niezwykle duże", a globalne ocieplenie i idące za nim ekstremalne warunki pogodowe doprowadzą do zaburzenia porządku życia na całym świecie.

Jedną z mniej oczywistych konsekwencji może być między innymi głód dotykający całych społeczności. Polityk wezwał innych rządzących do podjęcia działań, które pomogą najbardziej narażonym krajom dostosować się do nieuniknionych już zmian klimatycznych. Priorytetem pozostaje jednak ograniczenie do minimum produkcji gazów cieplarnianych i wszelkich zanieczyszczeń w powietrzu. W tym celu szadzone ma być jeszcze więcej drzew.

 

To ostatnia okazja

Brytyjski premier z miejsca został poparty przez prezydenta Francji. Emmanuel Macron wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do wyznaczenia wysłannika ds. koordynowania działań dotyczących zmian klimatycznych. W krajach, które najbardziej odczuwają skutki globalnego ocieplenia, coraz częściej dochodzi do relokacji mieszańców oraz sporów o kurczące się zasoby. Już w 12 spośród 20 szczególnie zagrożonych państw dochodzi do konfliktów.

Sir David Attenborough pokłada ogromne nadzieje w politykach. Jak przypomniał, mimo że część skutków globalnego ocieplenia jest już nieodwracalna, to większości z nich nadal możemy zapobiec.
– Możemy mieć ostatnią okazję, żeby dokonać niezbędnych zmian – podsumował.