Jonathan to prawdopodobnie najsłynniejszy mieszkaniec Wyspy Świętej Heleny – jednej z najbardziej odizolowanych wysp na świecie. W 2022 r. świętuje swoje 190. urodziny, co czyni go najdłużej żyjącym żółwiem w historii.

Jest też najprawdopodobniej najstarszym zwierzęciem lądowym na świecie. Na wyspę trafił w 1882 r. razem z gubernatorem Sir Williamem Grey-Wilsonem.

Najstarszy żółw na świecie wciąż jest w formie

Żółw Jonathan oficjalnie urodził się w 1832 r. To jednak umowna data, ponieważ w rzeczywistości nikt nie wie, kiedy przyszedł na świat. Wiek Jonathana został określony na podstawie zdjęcia wykonanego w latach 80. XIX w.

Fotografia przedstawia dorosłego, pełnowymiarowego żółwia odpoczywającego w ogrodzie przy rezydencji gubernatora wyspy. Pracownicy branży turystycznej na Wyspie Świętej Heleny przypuszczają jednak, że staruszek może mieć nawet 200 lat.


Żółw Jonathan w 1886 r. / Nieznany fotograf - https://www.bbc.co.uk/programmes/p03v1kys/p03v1h5t, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71594657

190-letni żółw stracił węch i jest ślepy, dlatego jest ręcznie karmiony przez swoich opiekunów. Inaczej nie zorientowałby się nawet, że ktoś położył obok niego jedzenie. Choć część zmysłów go zawodzi, to nadal ma bardzo dobry słuch. Joe Hollins, weterynarz Jonathana, twierdzi, że pacjent dobrze reaguje na jego głos i ma mnóstwo energii.

Ulubione zajęcia najstarszego żółwia świata

Nastawienie Jonathana zmienia się w zależności od pogody. W ciepłe dni lubi wygrzewać się na słońcu, z szyją i nogami wyciągniętymi ze skorupy, a kiedy jest chłodno, chowa się w liściach. Jego ulubione przekąski to kapusta, ogórki, marchewki, jabłka i inne sezonowe owoce.

Zwierzak nie spędza jesieni życia w samotności. Oprócz weterynarza i opiekunów towarzyszą mu też trzy inne żółwie olbrzymie: David, Emma i Fred. Co ciekawe, mimo wieku i problemów ze zdrowiem nadal ma wysokie libido i chętnie spółkuje ze swoim żółwimi sąsiadami.

Huczne urodziny najstarszego żółwia na Wyspie Świętej Heleny

Sławny żółw jest oczkiem w głowie mieszkańców Wyspy Świętej Heleny. Niektórzy żartobliwie nazywają go nawet celebrytą. Coś w tym jest – władze wyspy już od dłuższego czasu przygotowują huczne obchody 190. urodzin Jonathana. Zaplanowano je na drugą połowę roku.

Z tej okazji ma zostać wydana specjalna seria znaczków pocztowych. Dodatkowo każdy, kto odwiedzi staruszka w roku jego jubileuszu, otrzyma pamiątkowy certyfikat z pierwszym znanym zdjęciem przedstawiającym odcisk nogi Jonathana.

Żółw Jonathan należy do gatunku Aldabrachelys gigantea, którego przedstawiciele zazwyczaj dożywają ponad 100 lat. Poprzedni rekord wieku ustanowił Tu'i Malila. Ów żółw promienisty został podarowany rodzinie królewskiej Tonga w 1777 r. przez Jamesa Cooka. Zwierzę zmarło w 1965 r., mając co najmniej 188 lat.

Źródło: CNN