Wymieniając województwa w Polsce, które zapewniają najwięcej atrakcji, wiele osób umieści dolnośląskie na jednym z czołowych miejsc takiego zestawienia. Rzeczywiście, ten region dosłownie obfituje we wspaniałe zabytki, ciekawe miejsca i piękne obszary przyrodnicze. Tamtejszy krajobraz działa hipnotyzująco, a zamki Dolnego Śląska wymieniane są wśród najwspanialszych tego typu obiektów w Polsce. W powszechnej opinii, brakuje tam jednak miejsc pozwalających wypocząć nad wodą. W tym miejscu należy obalić ten mit, bo o ile naturalnych jezior na Dolnym Śląsku rzeczywiście nie ma zbyt wiele, to jednak nie brakuje tam malowniczych zakątków, które latem pozwalają zaznać nieco orzeźwiającej ochłody. Gdzie znajdziemy ciekawe jeziora na Dolnym Śląsku? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Jezioro Mietkowskie

Zaczynamy od największego jeziora na Dolnym Śląsku. W odległości ok. 40 km od Wrocławia, w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy, znajdziemy słynne Jezioro Mietkowskie. Sztuczny zbiornik wodny powstał w 1986 roku, po wybudowaniu zapory na Bystrzycy. Jego powierzchnia to ok. 9000 m kw. Sam akwen nie jest specjalnie głęboki. W najgłębszym punkcie, dno od lustra wody dzieli zaledwie 9 m. 

Najpopularniejszym obszarem turystycznym jest plaża w miejscowości Borzygniew, gdzie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Co istotne, poza rowerkami wodnymi, można tam wypożyczyć nawet żaglówkę. Dotyczy to oczywiście osób posiadających stosowny patent. Na terenie obiektu funkcjonuje też szkoła windsurfingu. 

Na południowym brzegu znajdziemy kolejną sporą plażę. To zdecydowanie mniej popularne miejsce. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że nie znajdziemy tam właściwie żadnych udogodnień dla turystów. Jest za to zdecydowanie mniej zatłoczone, co dla wielu osób będzie stanowiło niewątpliwy plus. 

Warto wybrać się w to miejsce, nawet gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu. Jezioro położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy (choć piękny krajobraz burzą nieco szyby wiertnicze). Od 2007 roku na tym terenie działa rezerwat przyrody, w którym można podziwiać wiele gatunków ptaków, w tym rybitwę białoczelną, sieweczkę rzeczną i mewę czarnogłową.

Jezioro Bystrzyckie

Przenosimy się nad piękne Jezioro Bystrzyckie. Miejsce to jest położone w dolinie Bystrzycy (Góry Sowie), u podnóża Zamku Grodno. To wspaniała lokalizacja - wybieramy się nad jezioro, a znajdujemy inne ciekawe miejsca. Dolnośląskie potrafi zaskoczyć. 

Infrastruktura noclegowo-turystyczna jest tam świetnie rozwinięta. Przyjezdni mogą zatrzymać się w hotelu lub pensjonacie, albo w jednym z kilku małych domków kempingowych. Jest niewielka plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego - słowem wszystko, czego potrzeba osobom szukającym relaksu.

Warto podkreślić, że na terenie jeziora obowiązuje strefa ciszy. Nie jest to zatem miejsce dedykowane fanom sportów motorowodnych, ale osobom szukającym ciszy i ucieczki od zgiełku - jak najbardziej tak.

Sporo atrakcji znajdziemy też w bliskiej okolicy jeziora. Poza wspomnianym już zamkiem, w pobliżu znajduje się zapora w Lubachowie - jeden z największych tego typu obiektów w województwie dolnośląskim

Jezioro Bukowskie

Kolejna z naszych propozycji nie jest najpopularniejszym akwenem na Dolnym Śląsku. Próżno szukać tam jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej, miejsc noclegowych i innych udogodnień. Znajdziemy tam za to spokój i poczujemy prawdziwą bliskość z naturą, a to wielu osobom wystarczy do wypoczynku.

Jezioro Bukowskie (znane też jako zalew Bukówka) jest położone w pobliżu Lubawki i powstało w następstwie spiętrzenia wód górnego Bobru. Jego powierzchnia to 199 ha

W pobliżu jeziora znajdują się szlaki turystyczne, więc miejsce to będzie idealne nie tylko dla osób, które lubią wypoczywać na dzikiej plaży, ale także dla wielbicieli górskich wędrówek. Z okolicznych szczytów rozpościera się wspaniała panorama, obejmująca całe jezioro. 

Jezioro Kunickie

W zestawieniu najpiękniejszych jezior Dolnego Śląska nie mogło zabraknąć Jeziora Kunickiego, położonego w pobliżu Legnicy. Nie jest to największy zbiornik wodny w okolicy, ale z całą pewnością jeden z najbardziej malowniczych. Świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna obejmuje m.in. wypożyczalnię sprzętu wodnego. Co istotne, na jeziorze dozwolone jest żeglowanie, mimo że nie jest ono zbyt okazałe

Plaża znajduje się na południowym brzegu jeziora. Wstęp jest płatny, ale miejsce to odwdzięcza się nienaganną czystością i przyjemną atmosferą. Osoby, które zdecydują się na wypożyczenie kajaka lub rowerka wodnego, mogą dopłynąć do Wyspy Mew i Krokodyli (spokojnie, nie ma tam żadnych drapieżnych gadów). Jedyna wysepka na jeziorze to wyjątkowo malownicze miejsce.  

Jezioro Leśniańskie

Następne na liście jest Jezioro Leśniańskie, nazywane też Jeziorem Dwóch Zamków. Zbiornik położony w pobliżu miejscowości Leśna zawdzięcza ten przydomek swojemu położeniu - nad lustrem wody dumnie góruje słynny zamek Czocha, a niedaleko mieści się kolejna warownia - nieco mniejszy zamek Rajsko

Romantyczna sceneria działa jak magnes na turystów. Duże zainteresowanie przekłada się na dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny. W pobliżu nie brakuje ośrodków wypoczynkowych, a osoby stawiające na biwak mogą skorzystać z oferty pola namiotowego

Ciekawie ukształtowana jest tam linia brzegowa. Jeden z brzegów idealnie schodzi do lustra wody - jest łagodny, a jego pokonanie nie stwarza najmniejszych problemów. Drugi stanowi znacznie większe wyzwanie - jest wysoki, skalisty i wyjątkowo stromy.