Kiedy zwierzę po raz pierwszy zaobserwowano, uważano go za młode osobniki innych gatunków waleni – płetwala Bryde'a. Głównie z uwagi na niewielki rozmiar – dorosły Balaenoptera omurai ma ok. 10 metrów długości. Komunikuje się też znacznie ciszej niż inne walenie, np. jego bliski kuzyn płetwal błękitny.
 

– W ostatnich latach było wiele relacji o obserwacjach płetwali skrytych, ale ani jedna z nich nie była udokumentowane. Te walenie żyją w bardzo oddalonych od lądu częściach morza i trudno je zauważyć z powodu niewielkich rozmiarów, a do tego nie wypuszczają one fontann wody – mówi Salvatore Cerchio, biolog morski z Woods Hole Oceanographic Institution.
 

Wciąż nie wiemy, ile płetwali skrytych jest na naszej planecie. Wiemy już natomiast, że jedna populacja żyje w wodach oblewających Madagaskar. Tam też udało się zidentyfikować (w 2013 roku) i nagrać te walenie – w liczbie ok. 25 osobników. Dzięki filmowi Cerchio, nauka po raz pierwszy ma niezbity dowód na istnienie tego gatunku fiszbinowca oraz szansę na jego dokładne opisanie.

 


W listopadzie tego roku ekipa Cerchio znów wraca na Madagaskar, by dalej badać płetwale skryte. Naukowcy chcą jeszcze bliżej przyjrzeć się ich sposobom komunikacji oraz ustalić, czy są zagrożone wyginięciem.