Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu

Kraków, ul. Bendyktyńska 37

Opactwo benedyktynów w Tyńcu również z kościołem św. Piotra i św. Pawła - jest to miejsce położone w południowo-zachodniej części Krakowa. Jest to jedno z najstarszych funkcjonujacych klasztorów w Polsce. Ono zostało zbudowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą w 1044 r. Najprawdopodbniej fundatorem był Kazimierz I Odnowiciel. W całym kompleksie klasztoru znajdują się takie zabytki jak: Kościół klasztorny, czyli trójnawowa świątywnia z gotyckim prezbiterium oraz z barokową nawą główną. We wnętrzu znajdują się: rokokowy ołtarz główny wykonany z czarnego marmuru, ukazujący Świętą Trójcę oraz apostołów, którego autorem był Franciszek Placidi. Wykonana w późnym okresie baroku ambona o kształcie łodzi, utrzymana w czarno złotej tonacji autorstwa Franciszka Józefa Mangdolta. Z kolei w drugim prezbiterium znajduje się stalle z XVII wieku, ozdobione motywami życia świętych m.in. Św. Benedykta.

Goleszów - kościół ewangelicki

Goleszów

Pierwszy, drewniany kościół ewangelicki powstał w Goleszowie w 1785 roku, ale już na początku XIX wieku udało się ukończyć budowę murowanego. Był on potem rozbudowany o wieżę, a po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło te okolice w 1858 roku został całkowicie przebudowany. Ciekawym rozdziałem w historii kościoła jest wizyta ekipy filmowej w 1968 roku. Stanisław Różewicz kręcił tu "Samotność we dwoje", a wśród obsady znaleźli się Mieczysław Voit, Barbara Horawianka i Ignacy Gogolewski. Za zdjęcia odpowiedzialny był Stanisław Loth, wywodzący się z rodziny hugenockich uchodźców z Lotaryngii. Scenariusz (autorstwa Stanisława i Tadeusza Różewiczów - ten drugi związany po wojnie z Gliwicami, pochowany na cmentarzu ewangelickim przy kościele Wang w Karpaczu) oparto o historię z opowiadania „Straszny czwartek w domu pastora" Karola Ludwika Konińskiego, dziś mało znanego, choć jednego z ciekawszych pisarzy międzywojnia, którego zainteresowania obejmowały m.in. sens wiary w Boga w obliczu wojny i przyczyny zła.

Ruiny pałacu w Tworkowie

Tworków, ul. Parkowa

W dużej, zadbanej, śląskiej wsi Tworków znajdziemy imponujące ruiny pałacu. Pierwotnie był to zamek, w XVI wieku przebudowany na rezydencję pałacową. Obiekt często zmieniał właścicieli, a ostatnim była rodzina von Saurma-Jeltsch. Oni dokonali w drugiej połowie XIX wieku gruntownej przebudowy w stylu neorenesansowym. Kres świetności obiektu nastąpił po pożarze w styczniu 1931 roku. W 1945 roku płonął po raz drugi. Ostatnio teren pałacu został uporządkowany i wreszcie można go zwiedzać. Dużą atrakcją są piękne widoki z dobrze zachowanej wieży, skąd dobrze widać całe założenie, krajobraz doliny Odry, wzniesienia towarzyszące przemysłowym okolicom aglomeracji rybnickiej, a nieco dalej - Beskidy i Sudety.

Cerkiew grekokatolicka w Łopience

Łopienka

Magiczne miejsce, piękny kościółek w środku lasu z słynącym cudami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, w niej również słynny Bieszczadzki Chrystus.

Jak działa wirtualna mapa?

Wystarczy wejść na stronę akcji, wybrać przycisk „Dodaj swoje odkrycie” i podać niezbędne informacje. Następnie w kilku zdaniach opisać „swoje" miejsce, podać jego lokalizację, dodać co najmniej 1 zdjęcie miejsca lub video i gotowe!

Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic

Pamiętajcie, że miejska przygoda czeka również na antenie – poznawaj sekrety miast w specjalnym cyklu programów: „Mistrzowska Architektura”, „Pomysł na miasto” i wiele innych w każdą środę i czwartek od 21:00. Widzom, którzy chcą być zawsze na bieżąco z odkrywaniem, polecamy profil National Geographic na Facebooku.