Collins i Kobylarz pochwalili się e-mailem od norweskiego Komitetu Noblowskiego, gdzie pojawia się informacja o dopuszczeniu kandydatury Owsiaka.

Sama nominacja do pokojowej nagrody nie jest czynnością przesadnie trudną, należy skorzystać ze specjalnego formularza w internecie i spełniać warunki przewidziane dla zgłaszającego.

Kto może zgłosić kandydata do pokojowej nagrody?

  • członkowie zgromadzeń narodowych, rządów suwerennych krajów i głowy państw
  • członkowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze 
  • członkowie l'Institut de Droit International
  • członkowie Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności
  • profesorowie wyższych uczelni, emerytowani profesorowie, rektorzy uczelni, dyrektorzy instytutów polityki międzynarodowej 
  • osoby nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla 
  • członkowie organizacji i grup nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla 
  • byli i obecni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego 
  • byli doradcy Komitetu


Jerzy Owsiak jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, postacią wyrazistą i dla wielu kontrowersyjną. Od lat popularyzuje muzykę rockową oraz ideę zabawy bez przemocy, alkoholu i narkotyków. Niektóre środowiska zarzucają mu promowanie hedonistycznych i negatywnych wartości, od czego zawsze sam się odcinał. Jego największym projektem jest  fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z która przez 27 lat działalności zebrał około miliarda złotych na wsparcie służby zdrowia. WOŚP organizuje także szkolenia z ratownictwa medycznego. Oznaczone charakterystycznym serduszkiem wyposażenie medyczne można spotkać w całej Polsce, a koncerty podczas corocznych finałów stały się czymś równie trwałym w polskim kalendarzu jak dni świąteczne. 

14 stycznia zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa WOŚP po tym jak podczas finału w Gdańsku na scenie został zasztyletowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jako powód podał przede wszystkiem rosnącą nienawiść w sferze internetowej i publicznej do swojej osoby, która mogłaby zagrozić charytatywnym zbiórkom. Rezygnacja spotkała się z żywą reakcją sporej części Polaków, którzy wyrażają w internecie swoje wsparcie. Nominacja do Pokojowego Nobla (nie pierwsza na koncie Owsiaka) jest jedną z nich.  

Dziennikarz telewizyjny, który wraz z posłem ruchu Kukiz'15 stoi za złożeniem nominacji to Rafał Collins. W ubiegłym roku pozwał do sądu internetowe celebrytki Siostry Godlewskie oskarżając o profanację polskiego hymnu. 

Nominacja Owsiaka rozbudziła dyskusję w mediach oraz internecie. Wśród komentarzy możemy znaleźć zarówno krytykę...

… jak i wsparcie.

O tym czy Jerzy Owsiak dostanie nagrodę przekonamy się 10 grudnia.