Jak komentują odkrywcy na łamach „Journal of Vertebrate Paleontology”, w trakcie 250 mln lat ewolucji żółwi nie pojawił się żaden inny gatunek, który miałby podobny wygląd. Nowy gatunek, który nazwano Arvinachelys goldeni, odkryto w formacji skalnej Grand Staircase-Escalante National Monument w Utah (USA).
 

- Jest to jeden z najdziwniejszych żółwi, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi - opisuje Joshua Lively z University of Texas w Austin, który zajmował się badaniem skamieniałości.
 

Zwierzę mierzyło ok. 60 cm długości licząc od głowy do ogona. Inaczej niż pozostałe żółwie, nowo odkryty gatunek miał dwa otwory kostne w funkcji nozdrzy. Wszystkie pozostałe żółwie mają tylko jeden otwór w czaszce, osobne nozdrza zaś wyodrębnione są u nich jedynie z miękkich tkanek.
 

Przed dziesiątkami mln lat stan Utah, dzisiaj pustynny i skalisty, był wilgotny i ciepły. W krajobrazie dominowały rzeki, jeziora i wilgotne równiny zalewane okresowo przez wody rzek. Żółw zamieszkiwał takie właśnie środowisko jeziorno-rzeczne.
 

Żył po sąsiedzku z dinozaurami, takimi jak tyranozaury, pancerne ankylozaury, duże dinozaury kaczodziobe i wiele innych, których skamieniałości licznie występują w okolicy. Poza tym żyły tam również liczne gatunki płazów, krokodyli, żółwi i jaszczurek.
 

Wiele skamieniałości żółwi reprezentowanych jest wyłącznie przez czaszkę lub skorupę. Tym razem odkryto czaszkę, skorupę oraz niemal kompletne kończyny przednie, częściowo tylne oraz kręgosłup od części szyjnej aż po ogon.


Źródło: PAP