– Zasadniczo sprowadziliśmy ją [pandemię] na siebie poprzez brak szacunku dla świata przyrody, zmuszając zwierzęta do zbliżenia się do ludzi, ułatwiając patogenowi przeskakiwanie ze zwierzęcia na człowieka. Miejmy nadzieję, że ta pandemia obudziła ludzi. Musimy nawiązać nowe relacje ze światem przyrody – stwierdziła sławna przyrodniczka i pionierka badań nad naczelnymi w rozmowie z agencją AFP.

Goodall twierdzi też, że pandemia COVID-19 uwydatniła potrzebę stworzenia przez ludzi nowych, bardziej zrównoważonych relacji z naturą. Uważa, że najwyższy czas zwrócić uwagę na kilka głównych problemów, przed którymi stoi dzisiejszy świat, w tym niezrównoważony styl życia w krajach rozwiniętych i szkodliwe praktyki rolnicze.

– Mamy szalone przekonanie, że możemy mieć nieograniczony rozwój gospodarczy na planecie z ograniczonymi zasobami naturalnymi i rosnącą populacją ludzi i zwierząt. Musimy wypracować jakąś zrównoważoną populację, zwłaszcza zwierząt gospodarskich. Rolnictwo komercyjne niszczy ogromne obszary naturalnych siedlisk, aby uprawiać tam ziarno potrzebne do wykarmienia miliardów tych zwierząt. A do tego wykorzystuje się wiele paliw kopalnych – powiedziała Goodall w innym wywiadzie, dla „The Guardian”.

Goodall zaapelowała o podjęcie jak najszybszych działań. – Musimy w jakiś sposób stworzyć bardziej zrównoważoną, bardziej ekologiczną gospodarkę. Musimy wypracować nowy sposób myślenia, aby przetrwać w świetle kryzysów spowodowanych zmianą klimatu i utratą zasobów naturalnych – dodała. 

Chociaż przez Goodall przemawiają emocje, to jej słowa znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Dotychczasowe badania nad koronawirusem wywołującym COVID-19 wykazały, że ma on pochodzenie naturalne. 

Z kolei światowej sławy epidemiolog Jean-Jacques Muyembe-Tamfum, który w 1976 roku był jednym z pierwszych badaczy wirusa Eboli, już od pewnego czasu ostrzega, że zbliżenie między dzikimi zwierzętami a ludźmi – spowodowane niszczeniem siedlisk zwierząt – może okazać się dla nas groźne. Wirusy odzwierzęce coraz częściej mogą przeskakiwać na ludzi i adaptować się, ostatecznie doprowadzając do kolejnych epidemii. 

Goodall nagrodzona za dorobek życia

Okazją do udzielenia wywiadów była ostatnio przyznana przyrodniczce nagroda. Jane Goodall została uhonorowana prestiżową Nagrodą Templetona za 2021 r. 

Nagroda w postaci honorarium w wysokości 1,5 miliona dolarów, jest przeznaczona dla tych, którzy wykorzystują moc nauki do zgłębiania najważniejszych tajemnic wszechświata oraz miejsca i celu ludzkości w tym wszechświecie – można przeczytać w opisie nagrody. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Dalajlama i Matka Teresa.

Jane Goodall jest najbardziej znana ze swojej pracy z dzikimi szympansami, dzięki której zmieniła sposób, w jaki postrzegamy te zwierzęta i ich relacje z ludźmi. Swoje badania nad szympansami rozpoczęła w 1960 roku w lesie Gombe w Tanzanii. Dokonała kilku rewolucyjnych odkryć podczas obserwacji zwierząt, w tym tej, że szympansy są w stanie tworzyć proste narzędzia i się nimi posługiwać. Wcześniej tę cechę uważano za typowo ludzką. 

W 1977 roku Goodall założył Jane Goodall Institute, organizację zajmującą się ochroną przyrody, która wspiera ochronę szympansów i promuje zrównoważony styl życia. Przyrodniczka wciąż aktywnie działa na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, środowiska i bioróżnorodności.