W królestwie zwierząt są rekordziści. Najszybsi, najmniejsi, najwięksi... A które to najsilniejsze zwierzę na świecie? Czy można je spotkać w Polsce? Można, ale nie na wolności. Czy już wiesz, o jakim gatunku mowa?

Siła każdego zwierzęcia zależy od wielkości jego ciała. To też kwestia proporcji. Istotne jest to, ile ciało może podnieść w stosunku do własnego rozmiaru. Oto najsilniejsze zwierzęta na świecie. Niektóre gatunki na liście mogą zaskoczyć.

Jakie jest najsilniejsze zwierzę na świecie?

Słoń afrykański jest największym zwierzęciem lądowym na planecie. Dorosły osobnik może mierzyć ponad 3,5 metra i ważyć około 5,5 tony. To właśnie słoń afrykański jest uważany za najsilniejsze zwierzę na świecie. Jego ciało jest specjalnie przystosowane do dźwigania ciężarów. Blisko spokrewniony słoń azjatycki waży niewiele mniej.

Słonie mają gęstsze kości od większości ssaków, co pozwala im między innymi stać na tylnych nogach. Niektóre gatunki są w stanie przenosić ładunki o masie od 6 do 9 ton.

Słonie afrykańskieRodzina słoni afrykańskich w Tanzanii / fot. Vicki Jauron, Babylon and Beyond Photography/Getty Images

Słoń afrykański – ciekawostki

Na uwagę zasługuje również trąba słonia, która ma wiele zastosowań. Służy między innymi do karmienia, czyszczenia, układania przedmiotów i komunikowania się z innymi. Słonie mogą trzymać w niej około 7,5 litra wody w jednym czasie. Co więcej, trąba słonia afrykańskiego ma 40 000 mięśni i ścięgien, dzięki czemu może unieść 300 kg.

Afrykańskie słonie występują w ponad 20 krajach i żyją w różnych siedliskach, od otwartych i zalesionych sawann po niektóre pustynie i lasy. Największymi populacjami mogą poszczyć się Botswana, Zimbabwe, Tanzania, Kenia, Namibia, Zambia i RPA. Słonie można zobaczyć w niektórych ogrodach zoologicznych w Polsce. Między innymi w Gdańsku i Poznaniu.

Najsilniejsze zwierzęta na świecie

Goryle to największe małpy człekokształtne i najsilniejsze naczelne. Dorosłe osobniki ważą do 200 kg i mogą podnieść prawie 2000 kg, czyli 10-krotność ich masy ciała. W porównaniu z ludźmi, ramiona goryli są szczególnie duże, długie i mocne – ich rozpiętość dochodzi do 2,5 metra. Aktywny styl życia, w tym wspinanie się po drzewach, wzmacnia ich ramiona. Szacuje się, że goryl jest około 15 razy silniejszy niż przeciętny człowiek.

Tygrysy to z kolei największe i najsilniejsze spośród wszystkich gatunków dużych kotów. Potrafią zapolować na zwierzęta dwa razy cięższe od nich. Ofiar szukają nie tylko na ziemi, ale też na drzewach.

Tygrys w IndonezjiTygrys w Indonezji / fot. Robert Cinega/Getty Images

Woły to największa i najsilniejsza rasa bydła. Nie dziwne więc, że ludzie udomowili je około 6 tys. lat temu w celu ciągnięcia wozów i pługów. Ważą około 650 kilogramów i są w stanie pociągnąć dwukrotność masy własnego ciała. Zwierzęta te są również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą pracować przez wiele godzin dziennie. Z tych powodów w wielu kulturach uważa się je za symbol siły, stabilności i determinacji.

Anakondy mogą dusić, zabijać i zjadać zwierzęta o wielkich rozmiarach, takie jak kajmany, dzikie świnie, a nawet jaguary. Węże te są uważane za jedne z najsilniejszych zwierząt na świecie właśnie ze względu na ich zdolność ściskania i miażdżenia dużych ofiar. Niektórzy wierzą, że anakonda wygrałaby walkę z gorylem.

Najsilniejsze zwierzęta nie zawsze są największe

Niektóre mniejsze zwierzęta również mają niewiarygodną moc w stosunku do swoich rozmiarów, co pozwala im podnosić ciężar wielokrotnie przekraczający ich masę ciała. Biorąc pod uwagę siłę w stosunku do wielkości ciała – owady takie jak mrówki byłyby w grupie najsilniejszych zwierząt na świecie.

Rohatyńce nosorożce również należą do najsilniejszych na świecie. Są w stanie podnieść ciężar 850 razy większy niż ich masa ciała. Z kolei pszczoła robotnica w ciągu swojego życia przenosi setki kilogramów nektaru. Każda potrafi unieść ponad połowę swojej wagi w nektarze, gdy wraca do ula i nadal pozostaje w locie.

Czy wieloryb to najsilniejsze zwierzę na świecie?

Płetwal błękitny w okolicach Svalbardu / fot. Kevin Schafer/Getty Images

Jeśli chodzi o rozmiary, płetwal błękitny nie ma sobie równych. Ten ssak morski osiąga długość ok. 30 m, a jego waga wynosi zazwyczaj 150–180 ton. Nie przekłada się to jednak na bycie rekordzistą wśród najsilniejszych zwierząt. Niezdolne do chwytania czy kopania wieloryby potrzebują ogromnej siły, aby przebić swoje masywne ciała przez wodę. Poruszanie się ułatwiają im dwie duże grupy mięśni w pobliżu ogona.

Płetwal błękitny może wygenerować maksymalną siłę około 60 kiloniutonów. Jeden kiloniuton wystarczy do przyspieszenia obiektu o masie 1000 kilogramów z szybkością jednego metra na sekundę.