Dobry monitor do gier to jeden z podstawowych elementów zestawu gamingowego. Rozgrywka ma przede wszystkim sprawiać radość, a im lepsza jest jakość reprodukowanego obrazu i im płynniej wyświetlana jest grafika, tym większą frajdę daje gra. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego sprzętu jest tak bardzo istotny. Poniżej omawiamy pięć cech dobrego monitora dla graczy. 

Monitor gamingowy: matryca

Zacznijmy od matrycy. To właśnie ten element w największej mierze definiuje parametry sprzętu. Gracze zwracają się przede wszystkim w kierunku matryc TN, IPS i VA. Co cechuje poszczególne rodzaje?

Monitory z matrycą TN charakteryzują się niską ceną i wyjątkowo krótkim czasem reakcji (znaczenie tego parametru omówimy w dalszej części tekstu). Mają jednak istotną wadę - kąty widzenia wypadają dość słabo. Modele wyposażone w matrycę IPS dobrze odwzorowują kolory (barwy nie są przesadnie nasycone, dzięki czemu gracz odbiera je jako naturalne). Kąty widzenia są w tym przypadku niemal perfekcyjne. Takie monitory są jednak dość drogie i nie oferują tak dobrego czasu reakcji, jak ich odpowiedniki z matrycą TN. Udanym kompromisem są monitory z matrycą VA. Tego typu urządzenia zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów i szersze kąty widzenia niż monitory TN. Monitory IPS wypadają lepiej pod tym względem, ale VA legitymują się krótszym czasem reakcji.

Monitor gamingowy: rozdzielczość

Monitory dla graczy powinny zapewniać wysoką rozdzielczość, ale czy wyższa zawsze oznacza lepsza? Nie. Ten parametr powinien korespondować z możliwościami układu graficznego komputera, jak i z samą przekątną ekranu monitora.

Dobre karty graficzne bez problemu obsługują rozdzielczość Full HD i właśnie taki parametr jest optymalny w przypadku modeli  22-, 23- i 24-calowych. Jeżeli jednak gracz marzy o ekranie 27-calowym lub większym, powinien rozważyć zakup monitora 4K, zwłaszcza że taka rozdzielczość staje się już standardem w nowoczesnych tytułach. Trzeba jednak pamiętać, że za możliwościami ekranu musi nadążyć układ graficzny. W przeciwnym wypadku nie uda się uruchomić gry w najwyższych ustawieniach graficznych, a potencjał ekranu pozostanie niewykorzystany.

Monitor gamingowy: częstotliwość odświeżania

Najlepsze monitory do gier muszą charakteryzować się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu. Ten parametr dotyczy liczby klatek, które ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu 1 sekundy. Wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia płynną rozgrywkę i eliminuje niekorzystny efekt „smużenia". 

Standardem dla monitorów jest 60 Hz i właśnie taką częstotliwość oferują najtańsze modele gamingowe. Te jednak nie nadają się dla najbardziej wymagających graczy. Dużo lepsze wrażenia z rozgrywki zapewniają monitory dla graczy 144 Hz (chociaż 120 Hz też radzą sobie całkiem nieźle). Na najwyższej półce znajdują się modele high-endowe, które mogą pochwalić się odświeżaniem na poziomie 240 Hz.

Monitor gamingowy: czas reakcji

Przejdźmy teraz do wspomnianego wcześniej czasu reakcji. Ten parametr dotyczy opóźnienia obrazu, czyli czasu zmiany kolorystycznej wartości poszczególnych pikseli. Żeby móc lepiej to zobrazować, posłużmy się uproszczoną definicją - czas reakcji to milisekundy, które dzielą reakcję postaci na ekranie od polecenia wydanego przez gracza (np. poprzez wciśnięcie klawisza).

Wniosek jest prosty - im niższy jest czas reakcji monitora, tym lepiej sprawdzi się on w gamingu. Dla osoby grającej tylko okazjonalnie może się wydawać, że różnica na poziomie 1-2 ms nie ma najmniejszego znaczenia, e-sportowcy wiedzą jednak, że taki czas może przeważyć szalę zwycięstwa, zwłaszcza w tytułach dynamicznych.  Dobry monitor dla gracza powinien zapewniać czas reakcji na poziomie maksimum 3 ms. Wysokiej klasy ekrany z matrycą TN bez problemu schodzą do 1 ms. 

Monitor gamingowy: złącza i dodatkowe funkcje

Nie tylko komputer dla gracza, ale także monitor gamingowy powinien być wyposażony w szereg niezbędnych złączy. Złącza DVI oraz D-SUB powoli wychodzą już z użycia, obecnie monitory Full HD mają na pokładzie gniazdo HDMI, a modele 4K - DisplayPort. We współczesnych modelach to absolutny standard, który umożliwia połączenie ekranu z układem graficznym.  

Za praktyczne udogodnienie należy uznać port USB, który daje możliwość podłączenia peryferiów bezpośrednio do monitora. Docenić należy też obecność złączy USB-C i Thunderbolt 3 odpowiadających za komunikację z urządzeniami mobilnymi.

Z funkcji dodatkowych warto wymienić obsługę technologii G-Sync lub FreeSync. Te rozwiązania odpowiadają za synchronizację generowanych przez układ graficzny klatek z częstotliwością odświeżania ekranu. Przekłada się to na niezwykle płynny obraz, w którym próżno doszukiwać się szarpnięć i smużenia.