Co to jest klawiatura mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna to sprzęt kosztowny, głośny i najczęściej dość duży. Z punktu widzenia osób, które tego typu urządzenia wykorzystują do pracy biurowej, jej zakup jest pozbawiony sensu. Jeżeli jednak klawiatura ma spełniać funkcję kontrolera do gier, model z przełącznikami mechanicznymi stanowi jedyny sensowny wybór.

Tym, co odróżnia klawiaturę mechaniczną od membranowych odpowiedników, jest sposób działania. W pierwszym przypadku sygnał o wykonanej akcji jest wysyłany po dociśnięciu gumowej kopułki do membrany. To proste rozwiązanie całkowicie wystarczy do codziennej pracy, w której od szybkości reakcji ważniejsze jest ciche działanie klawiszy. Gamerzy oczekują jednak czegoś innego - precyzji i szybkości działania. 

Klawiatura mechaniczna wykorzystuje skomplikowane mechanizmy nazywane przełącznikami. W zależności od wybranego rozwiązania (poszczególne rodzaje przełączników omawiamy w dalszej części tekstu), kontroler zapewnia określoną charakterystykę pracy i siłę nacisku.

Specyficzna konstrukcja sprawia, że klawiatury mechaniczne dla graczy zapewniają niebywałą wytrzymałość. W świecie esportu ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że profesjonalna rozgrywka może trwać cały dzień. Dobra klawiatura mechaniczna bez problemu wytrzyma kilkadziesiąt milionów kliknięć, co przekłada się na jej długotrwałe użytkowanie.

Skomplikowana budowa nie pozostaje bez wpływu na cenę. O ile kilka lat temu pojęcie "tanie klawiatury mechaniczne" było oksymoronem, to dziś nawet najbardziej uznani producenci oferują niedrogie linie modelowe. Całkiem niezła klawiatura mechaniczna Logitech to koszt ok. 200 zł. W podobnej cenie oferowana jest podstawowa klawiatura mechaniczna Razer. Najbardziej oszczędni gracze mogą sięgnąć po produkty tworzone specjalnie dla popularnej sieci marketów. Klawiatura mechaniczna Hykker, bo o niej mowa, nie zaspokoi potrzeb zawodowego esportowca, ale do zastosowań w warunkach domowych będzie jak znalazł. Opcją pośrednią jest klawiatura mechaniczna Genesis, która jest wyraźnie tańsza od bardziej renomowanych odpowiedników i nieznacznie droższa niż Hykker. 

Klawisze w klawiaturze mechanicznej

Podstawową cechą dobrej klawiatury mechanicznej są odpowiednio wyprofilowane i właściwie rozmieszczone klawisze. Istotną bolączką niektórych klawiatur dla graczy są niewymiarowe przyciski, które nie sprawdzają się w rozgrywce. Skrócona spacja, wąski left shift i mały enter - takie cechy nie przeszkadzają w pracy biurowej, ale w ferworze gamingowych emocji mogą zadecydować o przegranej.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto kierować się prostą zasadą - jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na blacie biurka, lepiej wybrać model pozbawiony bloku numerycznego niż z niewymiarowymi klawiszami. Kolejna cecha przycisków, na którą należy zwrócić uwagę, to ich wyprofilowanie oraz wysokość. W tym temacie trudno o uniwersalne rady. Każdy gracz powinien przymierzyć się do przynajmniej kilku klawiatur i wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do swoich upodobań. 

Jaka klawiatura mechaniczna - zwróć uwagę na czas reakcji, opór, skok i głębokość kliknięcia

Obok rozmieszczenia i formy klawiszy, jednym z kluczowych parametrów jest ich działanie. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się reakcji. Pod tym pojęciem należy rozumieć czas, który upływa od chwili wciśnięcia klawisza do momentu wykonania akcji. Błyskawiczna reakcja ma w rozgrywce kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy mówimy o dynamicznych tytułach. Biorąc pod uwagę fakt, że akcja jest wywoływana nie w momencie wciśnięcia przycisku, a po jego powrocie do pozycji wyjściowej, czas reakcji jest tym krótszy, im niżej położony jest punkt resetu.

Charakterystyczną cechą dobrych klawiatur gamingowych jest linearność - opór klawiszy jest identyczny na całej długości skoku. To właśnie ta właściwość przekłada się na precyzyjną kontrolę rozgrywki i pomaga "urwać" cenne ułamki sekund. Trzeba jednak podkreślić, że płynność to jeszcze nie wszystko. Tak samo istotna jest siła oporu. Pod tym względem klawiatury dla graczy zwykle są bardziej "toporne" niż standardowe, co ma swoje uzasadnienie - jeżeli wywołanie reakcji wymaga użycia pewnej siły, prawdopodobieństwo wykonania nieplanowanego ruchu jest minimalne. Opór nie może być jednak zbyt silny, bowiem w trakcie długiej rozgrywki gamer szybko zmęczy palec.

Głębokość kliknięcia to z kolei droga, jaką klawisz pokonuje od pozycji wyjściowej do maksymalnego oporu. Ten parametr powinien być możliwie najniższy. W wysokiej klasy kontrolerach standardem jest skok na poziomie 4 mm.

Przełączniki w klawiaturze mechanicznej

Kluczową cechą każdej klawiatury mechanicznej są przełączniki. To właśnie ten element decyduje o precyzji działania kontrolera. Wielu producentów, jak choćby Logitech i Razer, decyduje się na autorską technologię. Inni stosują switche dostarczane przez zewnętrznych producentów.

Wśród profesjonalnych graczy szczególną popularnością cieszą się przełączniki Cherry MX, przede wszystkim z linii Red. To właśnie ten model najlepiej odpowiada na potrzeby esportu - przełącznik działa równomiernie na całej długości skoku, jest dość cichy (jak na switch mechaniczny), a siłę nacisku da się wyraźnie wyczuć, ale z pewnością nie jest ona męcząca. 

Jaka klawiatura mechaniczna - przewodowa czy bezprzewodowa?

Od pewnego czasu na rynku dostępne są klawiatury mechaniczne bezprzewodowe. Możliwość połączenia kontrolera z komputerem bez użycia kabla wydaje się wyjątkowo kusząca, jednak czy warto decydować się na taki model? Cóż, to w dużej mierze zależy od potrzeb.

Najnowsze rozwiązania w dziedzinie łączności bezprzewodowej charakteryzują się wysoką stabilnością i odpornością na zakłócenia. Jeżeli gaming jest naszym hobby, taki model może okazać się całkiem dobrym wyborem. Łącze bezprzewodowe pozwala uniknąć plątaniny kabli na biurku, a opóźnienia względem klawiatur wykorzystujących tradycyjne połączenie będą praktycznie niezauważalne.

W przypadku profesjonalnych rozgrywek lepiej sprawdzi się klawiatura dla gracza przewodowa. Wynika to z faktu, że w esporcie nawet ułamek sekundy może przeważyć szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Trzeba też poruszyć kwestię zasilania - rozładowany akumulator to ostatnia rzecz, o której w trakcie zawodów chce myśleć gamer.

Klawiatura dla gracza - co jeszcze jest ważne?

Wymienione wyżej cechy w dużej mierze definiują jakość klawiatury mechanicznej. Nie są to jednak jedyne parametry, które należy brać pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu. 

Anti-ghosting

Ta funkcja daje możliwość wciśnięcia kilku klawiszy w tym samym czasie i jest wręcz obowiązkową opcją w klawiaturze gamingowej. Kombinacje kilku przycisków dają możliwość szybkiego wywołania określonej akcji. Takie działanie może doprowadzić do zablokowania kontrolera, jednak jeżeli urządzenie oferuje anti-ghosting, nic takiego się nie zdarzy.

Próbkowanie

Ten parametr wskazuje na częstotliwość odczytu stanu klawiszy. Im niższe próbkowanie, tym lepiej. W wysokiej klasy klawiaturach odczyt odbywa się z częstotliwością 1000 Hz, czyli raz na milisekundę. 

Podświetlenie

Standardowe modele charakteryzują się jednokolorowym podświetleniem klawiszy. Klawiatura mechaniczna RGB daje natomiast możliwość personalizacji tego parametru. Co więcej, użytkownik może decydować o tym, jakim kolorem rozbłyśnie dana część klawiatury. Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o wywołanie efektu wow. Wyznaczenie stref kolorystycznych daje możliwość wprowadzenia podziału sekcyjnego przycisków.