Często słyszymy, że ludzie nieoficjalnie dzielą się na miłośników psów lub kotów. Ta druga grupa kocha swoje pupile między innymi za to, że są tajemnicze, czasem niedostępne i kapryśne. Nie urażając nikogo, wokół psów i kotów krąży wiele stereotypów. Na szczęście naukowcy trzymają się tylko faktów i rzetelnych badań. To dzięki nim wiemy, jak rozpoznać kocie osobowości.

Co chodzi kotu po głowie?

Mimo że koty mogą uchodzić za zwierzęta o trudnych i skomplikowanych charakterach, badacze przekonują, że ich zachowania oraz postawy można zdefiniować za pomocą kombinacji zaledwie kilku cech osobowości. Dla właścicieli Mruczków i Filemonów to akurat bardzo dobra wiadomość. Zrozumienie pupila może być prostsze, niż nam się wydawało.

Badania przeprowadzono w formie ankiety na stronie internetowej Petsofi. W sumie właściciele musieli odpowiedzieć na 138 pytań dotyczących m.in. płci kota, rasy, wieku czy koloru sierści. Po pewnym czasie ankieta została powtórzona. Taki zabieg miał pomóc badaczom w uzyskaniu jak najdokładniejszych wyników. Naukowcy wybrali taką formę badań, ponieważ obserwacje zwierząt w laboratorium najprawdopodobniej byłyby niewiarygodne. W nieznanym środowisku koty mogłyby zachowywać się nienaturalnie.

Różnice w zachowaniu zależne od rasy

Po wyeliminowaniu ankiet, w przypadku których nie można było zweryfikować wieku kota lub brakowało zbyt wielu informacji, ostateczna próba składała się z 4316 badanych kotów. Na ich podstawie naukowcy wyszczególnili pięć kocich cech osobowości (aktywny, lękliwy, agresywny wobec ludzi, towarzyski wobec ludzi i towarzyski wobec kotów) oraz dwa problemy behawioralne (problemy z użytkowaniem kuwety i nadmierna pielęgnacja).

Badania wykazały, że pewne zachowania i cechy są typowe dla konkretnych ras kotów.

– Najbardziej aktywne były koty bengalskie, z kolei persy i egzotyki były zdecydowanie bardziej pasywne. Koty syjamskie i balijskie okazały się najbardziej skłonne do pielęgnowania futra, za to u tureckich vanów zaobserwowano częstą agresję wobec ludzi i niską towarzyskość wobec kotów – komentuje lekarz weterynarii Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wciąż wiemy niewiele

Zebrane dane pozwalają zauważyć różnice w zachowaniu kotów oraz to, czy pewne zachowania są typowe dla konkretnych ras. Kontynuacja badań ma dać jeszcze bardziej szczegółowe wyniki.

– W porównaniu z psami o zachowaniu i osobowościach kotów wiemy niewiele. Widzimy dużą potrzebę zidentyfikowania problemów i wynikającego z nich ryzyka. Do tego potrzebujemy więcej narzędzi, aby wyeliminować trudne zachowania kotów i poprawić ich dobrostan. Najczęstsze wyzwania behawioralne dotyczą agresji i załatwiania się w domu – podsumowuje lekarz weterynarii Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach.

Źródło: Animals