artykuł promocyjny

Ci najlepsi, mający na siebie pomysł, z czasem zaczynają zarabiać na samym podróżowaniu. Początki większości zawsze są jednak takie same dla każdego, o ile nie należy się do rodziny bogaczy, która sponsoruje wycieczki albo nie wygrało się w totka. I jest to praca, a także oszczędzanie zarobków. Co ważne, uzbieranie środków na podróże wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy o tym, że sposobów podróżowania jest wiele i różnią się one od siebie kosztami. Mogą być i bardzo drogie, i zaskakująco tanie. A my możemy wybrać ten, który będzie dla nas na tyle optymalny, że spokojnie odłożymy na pokrycie jego kosztów.


Czy jesteś gotowy na bycie podróżnikiem?


Warto uświadomić sobie, że kwestie finansowe nie są tak naprawdę przeszkodą w podróżowaniu, niezależnie od tego ile zarabiamy czy nawet nie zarabiamy. Najczęściej największą barierą jest lęk przed zmianą życia, która jest niezbędna do tego, aby zostać prawdziwym podróżnikiem. Ponieważ jeśli chcemy podróżować regularnie, musimy znaleźć na to czas. A nawet dużo czasu. Co wiąże się najczęściej z reorganizacją całego naszego życia.


Oczywiście, na początku może nam to zajmować tylko weekendy albo wybrane dni, podczas których udamy się na eksplorację interesujących nas miejsc czy krajów. W tym czasie jednak nie zrobimy niestety już nic innego. Nie spotkamy się z rodziną czy przyjaciółmi ani nie będziemy mogli oddawać się innym pasjom, czy zajęciom. A co, jeśli będziemy wyjeżdżać na długie tygodnie? Podróże angażują i to na całego. Dlatego też, chociaż wielu o nich marzy, tak niewielu się na nie decyduje. Jeśli jednak naprawdę chcesz i jesteś na to gotowy, to po prostu podejmij tę decyzję i zacznij zwiedzać świat!


Podróżowanie małymi krokami


Na samym początku najlepiej jest zdecydować się na krótsze wypady. Ze względów finansowych warto zacząć od swojego rodzimego kraju, a nawet najbliższej okolicy, która z pewnością ma coś ciekawego do zaoferowania również pod względem turystycznym. Takie bliskie podróżowanie, jeśli wcześniej nie mieliśmy z nim za bardzo do czynienia, będzie doskonałym przygotowaniem do dalszych wypraw. Nauczymy się w ten sposób wyszukiwać ciekawe atrakcje, planować całą podróż wraz z jej budżetem oraz ramami czasowymi.


Oczywiście można rzucić się na głęboką wodę i od razu wyjechać do bardziej egzotycznych krajów.  W tym przypadku musimy jednak poświęcić więcej czasu na przygotowania, czyli na planowanie i zorganizowanie podróży, zgromadzenie niezbędnego ekwipunku, a także na sam wyjazd, nie wspomniawszy już o kosztach. No właśnie, a skąd brać pieniądze na podróżowanie, kiedy wydaje nam się, że nas na to nie stać?


Jak zarobić na podróżowanie?


Tak jak było już na wstępie, jeśli tylko pracujemy, to zawsze będziemy w stanie coś uciułać na swoją pasję, w tym przypadku na zwiedzanie interesujących nas miejsc i poznawanie ludzi oraz kultur z nimi związanych.


Niezwykle ważne jest to, aby być zawodowo elastycznym. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, jeśli jesteśmy nastawieni na to, żeby zacząć podróżować na poważnie, to nasza praca musi nam to umożliwiać. I nie chodzi tutaj tylko o wysokość pensji, ale także o dni wolne, jakie będziemy mogli poświęcić na swoje wycieczki. Dlatego też dla zapalonego podróżnika najlepsze są prace sezonowe oraz dorywcze. Niestety, najbardziej opłacalne są te za granicą, gdzie faktycznie w kilka miesięcy możemy zdobyć dość duże środki, wykonując pracę niewymagającą jakichś wysokich kwalifikacji.


Innym świetnym rozwiązaniem jest praca jako freelancer. Pracować w ten sposób może dzisiaj nawet księgowy czy prawnik, model ten bowiem wcale nie jest dedykowany jedynie specjalistom z branży IT. A co istotne daje nam to, czego żadna inna praca nam nie da, czyli pełną władzę nad swoim grafikiem zawodowym.


To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje wiele profesji umożliwiających zarabianie praktycznie z każdego miejsca na świecie, jeśli tylko dociera tam internet. Na pracę zdalną mogą liczyć m.in.: programiści, testerzy oprogramowania, graficy komputerowi, marketingowcy, copywriterzy, wirtualne asystentki (bądź asystenci), a nawet coache czy psychologowie, którzy robią sesje przez komunikatory internetowe. Jeśli tylko mamy wykształcenie czy predyspozycje do jednego z tych zawodów, to warto się nad czymś takim zastanowić. Dzięki temu podróżowanie będzie mogło stać się nie tylko okazjonalnym wypadem, ale sposobem na życie.


Oszczędzanie i inne sposoby na sponsoring podróży


Ktoś kiedyś powiedział, że życie to łańcuch ciągłych wyborów. W przypadku zarabiania i wydawania pieniędzy nie jest inaczej. Chcąc podróżować, musimy dokonać trudnego wyboru. Jeśli nie zarabiamy wystarczająco dużo, aby móc gdzieś jechać i zachować przy tym obecny poziom życia, trzeba z czegoś zrezygnować. I nie zawsze są to tylko wypady do kina, jedzenie na mieście czy markowe ciuchy. Czasami może to być nawet sprzedaż samochodu, którego utrzymanie rocznie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, co już daje nam niezłą sumkę na podróżowanie. A mieszkając w mieście i korzystając z komunikacji miejskiej, jesteśmy w stanie jakoś to przeżyć. W tym momencie tak naprawdę musimy podjąć decyzję, co jest dla nas ważniejsze, komfort codziennego życia, czy eksploracja otaczającego nas świata.


Jeśli jesteśmy zapalonymi podróżnikami, to w końcu przeorganizujemy swoje życie i zaczniemy odkładać pieniądze na wymarzone podróże. A z czasem może nawet będziemy na nich zarabiać. W dobie internetu coraz więcej travelerów prowadzi swoje blogi czy kanały na Youtubie, a najlepsi z nich, z najciekawszym materiałem, całkiem nieźle na tym zarabiają. Do tego dochodzą takie programy fundacyjne jak Patronite, gdzie autorów i podróżników wspierają niezależne osoby, wpłacając na ich konto określone sumy pieniędzy. Niektórzy otrzymują środki w wysokości nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jak widać, kwestia zdobycia pieniędzy na podróżowanie wcale nie jest czymś nie do przeskoczenia, nawet jeśli zarabiamy niewiele.


A co do samego oszczędzania, to pamiętajmy o tym, że możemy również w trakcie samych podróży zaoszczędzić trochę pieniędzy. Mamy do tego ogromne pole manewru w postaci biletów komunikacyjnych, noclegów, a nawet wyżywienia. W ten prosty sposób zyskamy dodatkowe środki na dalsze podróżowanie albo na przeżycie jakichś dodatkowych atrakcji – w stylu czegoś ekstra, co będziemy wspominać przez długie lata. Jeśli zatem marzysz o podróżowaniu, to do dzieła, zacznij to robić!