Jak wyglądała Maryja? To pytanie powraca jak bumerang przy okazji Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia. Badacze na przestrzeni wieków wielokrotnie próbowali zrekonstruować twarz Matki Boskiej na podstawie zachowanych materiałów. Jedni bardziej, drudzy mniej skutecznie.

W 2021 roku tego wyzywania podjął się brazylijski grafik Átila Soares da Costa Filho. Mężczyzna dokonał zaskakującej rekonstrukcji, do której wykorzystał sztuczną inteligencję i wizerunek Jezusa na Całunie Turyńskim, w który Syn Boży miał zostać owinięty zaraz po zdjęciu z krzyża i po dziś dzień stanowi jest jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. 

Jak naprawdę wyglądała Maryja? 

Pierwszym krokiem w procesie rekonstrukcji twarzy Maryi było przeanalizowanie badania Raya Downinga. Amerykański projektant w 2010 roku, dzięki najnowocześniejszym i zaawansowanym technikom, odtworzył na podstawie Całunu Turyńskiego wizerunek Jezusa. – Do dziś wyniki badań Downinga są uważane za najbliższe prawdzie i oceniane najlepiej ze wszystkich podobnych prób – przyznał Átila Soares da Costa Filho. 

Grafik z Ameryki Południowej przygotował przybliżony obraz Matki Boskiej przy użyciu sztucznej inteligencji i zaawansowanej technologii konwolucyjnych sieci neuronowych do zmiany płci. 

– Następnie użyłem innych programów, aby wprowadzić pewne korekty twarzy. Na koniec dokonałem ręcznych artystycznych poprawek, by trafniej podkreślić etniczną i antropologiczną fizjonomię kobiety z Palestyny sprzed 2000 lat. Oczywiście nie podważałem tego, co sztuczna inteligencja zdołała uchwycić. Tak zdołałem odtworzyć wizerunek nastoletniej Maryi – zdradził artysta. 

Czy tak wyglądała Maryja? / Źródło: Átila Soares da Costa Filho

– Moja Maryja wygląda na 25-30 lat. Ma silne, ale i wzniosłe oblicze kobiety w dramatyczny sposób związanej z misją i ofiarą Zbawiciela, Jej Syna. Z drugiej strony postanowiłem przygotować wersję nastoletniej twarzy Matki Jezusa. Tym razem chciałem, aby była uśmiechnięta – dodał. 

Choć rekonstrukcja brazylijskiego artysty znacznie odbiega od powszechnie przyjętego obrazu Matki Boskiej, zdobyła ona uznanie Barriego M. Schwortza. Znany amerykański fotograf i syndonolog uczestniczył w szczegółowych badaniach Całunu Turyńskiego. Jest także jednym z założycieli organizacji The Shroud of Turin Research Project, na co dzień współpracującej z NASA. 

Maryja jako dziecko

Átila Soares da Costa Filho zrekonstruował także twarz Matki Bożej w wieku dziecięcym. Jak sam przyznał, Maryja jako 5-latka „porywała łagodnością w swoim spojrzeniu”. Dodając jednocześnie, że pojawienie się rysu „pewnej przekory na twarzy Maryi jako 10-latki” wywołało u niego spore zdziwienie. Autor pracował nad dziecięcym wizerunkiem Najświętszej Panny trzy miesiące i wzorował się na swoich poprzednich badaniach. 

– Podstawą były moje ubiegłoroczne badania, oparte z kolei na wizerunku z Całunu Turyńskiego i pracach amerykańskiego badacza Raya Downinga. Dysponując rekonstrukcją dorosłego wizerunku Maryi wykonałem serię eksperymentów przy użyciu sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. Następnie wykorzystałem oprogramowanie do modelowania twarzy i edycji graficznej – mówił w 2022 roku Soares. 

Maryja w wieku 5 lat / Źródło: Átila Soares da Costa Filho

– Ostatnim krokiem był ręczny retusz detali. Chciałem bowiem jak najdokładniej oddać cechy fizjonomiczne typowe dla palestyńskiego pięcio- i dziesięcioletniego dziecka sprzed dwóch tysięcy lat. Rezultaty moich prac zostały zaaprobowane przez najwybitniejszego syndologa, Barriego Schwortza – podkreślił artysta. 

Źródło: aleteia.org

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.