Króliki obok psów, kotów czy chomików to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W odróżnieniu od na przykład psów są łatwiejsze w utrzymaniu. Nie potrzebują tak dużo miejsca w mieszkaniu i nie muszą być codzienne wyprowadzane na spacery. Właściciel musi oczywiście zadbać o to, żeby zwierzak miał komfortową klatkę. Codzienność królikom mogą urozmaicać zabawki. I tu sprawdzą się zarówno specjalne gadżety ze sklepów zoologicznych, jak i pluszaki.

Co prawda króliki nie mają tak zażyłych relacji z właścicielami jak psy, ale potrafią okazywać miłość. Jako wyraz sympatii zwierzę może na przykład polizać swojego opiekuna albo kręcić się wokół jego stóp lub podskakiwać z radości. Poza okazywaniem uczuć interesującą kwestią jest też to, jak widzą króliki.

Jakie jest pole widzenia królika?

Króliki widzą wszystko wokół siebie na raz. To możliwe dlatego, że mają oczy po bokach głowy. Nie dzieje się tak jednak od razu. Zwierzaki rodzą się z zamkniętymi oczami. Otwierają je po około 10 dniach od przyjścia na świat.

Króliki nie są drapieżnikami – są ofiarami. Muszą więc widzieć napastnika nadchodzącego z każdej strony. Mają jednak tzw. martwy punkt, który znajduje się bezpośrednio przed nosem. Bardzo możliwe, że królik nie zauważy przekąski lub zabawki postawionej tuż przed nim.

Są przede wszystkim dalekowzroczne. Króliki, w odróżnieniu od ludzi, nie rozwinęły widzenia obuocznego. Na czym to polega? Ludzki mózg łączy informacje z obu oczu, tworząc w ten sposób trójwymiarowy obraz otoczenia. Króliki polegają głównie na jednym oku.

Jak króliki widzą kolory?

Badania behawioralne opublikowane na początku lat siedemdziesiątych XX w. wskazują, że króliki mają ograniczoną zdolność rozróżniania niektórych długości fal światła. W ten sposób postrzegają je jako różne kolory. Zwierzaki najwyraźniej potrafią rozróżnić długości fal nazywane przez nas „zielonymi” i „niebieskimi”. I chociaż króliki nie widzą kolorów tak jak ludzie, są w stanie rozpoznać różnice między barwami.

Gdyby porównać oko królika z okiem ludzkim, można powiedzieć, że zwierzaki mają protanopię. Nie widzą kolorów czerwonego i zielonego. Ludzie z protanopią postrzegają czerwień jako czerń. Niektóre odcienie pomarańczy i zieleni wyglądają z kolei jak kolor żółty.

Króliki zawdzięczają imponujące pole widzenia temu, że mają oczy po bokach głowy / fot. Larry D. Moore, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4254154

Ryby rajowate to jedyne zwierzęta, które według badań widzą świat w czerni i bieli. Nie mają w oczach światłoczułych receptorów nazywanych czopkami. Nie jest jednak prawdą, że wszystkie zwierzęta widzą kolory gorzej od ludzi. Według naukowców kolibry widzą kolory, których ludzie nie w stanie nawet sobie wyobrazić.

W przypadku królików zdolność rozróżniania kolorów nie jest jednak kluczowa. Zwierzęta są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu. Ważniejsze jest więc dla nich widzenie przy ograniczonym świetle.

Czy króliki widzą w ciemności?

Króliki widzą w ciemności lepiej niż ludzie, ale nie w całkowitej ciemności. To dlatego, że nie są zwierzętami nocnymi. Część zwierząt aktywnych w nocy ma lustrzane pokrycie siatkówki, które pomaga oku wykrywać każdy promień światła.

Królik wielkanocnyKróliki są uważane za symbol Wielkanocy / fot. Superbass - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89038456

Czy króliki mrugają?

Co ciekawe, króliki mrugają znacznie rzadziej niż ludzie. Mniej więcej raz na pięć minut. Dlaczego? Mają dodatkową przezroczystą powiekę, która pozwala utrzymać wilgotność oczu. To pozwala zwierzakom dłużej wypatrywać drapieżników.

Można powiedzieć, że wzrok królików pod wieloma względami przystosował się do ich roli ofiary w łańcuchach pokarmowych. Istotną rolę odgrywają też uszy. Nie wszyscy wiedzą o tym, że królicze uszy służą nie tylko do nasłuchiwania. Dzięki nim zwierzę pozbywa się także nadmiaru ciepła z organizmu. Króliki nie pocą się ani nie dyszą, a do chłodzenia się służy im duża powierzchnia uszu.

Króliki w domach i na wolności

Siedliska królików obejmują łąki, lasy i tereny podmokłe. Żyją w grupach. Niektóre gatunki zamieszkują podziemne nory. Króliki zostały po raz pierwszy udomowione w V wieku na Półwyspie Iberyjskim i w południowej Francji. Znaczącą rolę w ich oswajaniu mieli odegrać francuscy mnisi.

Główne składniki codziennej diety królika jako zwierzęcia domowego to siano, zioła i woda. Dodatkiem mogą być kawałki warzyw i owoców: buraka, pietruszki, gruszki czy banana.