Tak jak starannie wybieramy miejsca, które odwiedzamy, tak i uważnie wybieramy hotele, w których się zatrzymujemy. Jedna z zasad slow travel głosi, że wszystko zaczyna się właśnie w hotelu i to on staje się portalem do krainy, która czeka na odkrycie. Dobrze zatem znaleźć takie miejsce, które nam w tym odkrywaniu pomoże. W ten sposób patrzenia na świat idealnie wpisują się Hotele Mercure w nowej edycji programu Mercure Discover Local. Nie dość, że są idealnie położone w centrach miast, to jeszcze znajdziemy w nich przewodniki pomagające w odkrywaniu miejscowych atrakcji, spróbujemy lokalne dania i napoje oraz będziemy otoczeni regionalnym rękodziełem. Jakie miasta możemy zwiedzać w ten sposób? Na przykład dwie polskie stolice, czyli Kraków i Warszawę. 

Warszawa jak na… liściu

Warszawa zawsze tętni życiem. Potwierdza to Krystian Kotlarski, Zastępca Dyrektora Mercure Grand - hotelu, który notuje niemal pełne obłożenie o każdej porze roku. Położony blisko Placu Trzech Krzyży budynek znajduje się w centrum życia towarzyskiego stolicy i mieści się na szlaku tras spacerowych, zarówno turystów jak i mieszkańców. „Naszym ostatnim lokalnym odkryciem, które wnieśliśmy do Mercure Warszawa Grand, jest współpraca z „Listnym Cudem“. Jako pierwszy hotel Accor w Polsce wprowadziliśmy na śniadanie najwyższej jakości mikroliście, czyli tzw. superfood – bogate w szereg witamin, smaczne i pięknie wyglądające na talerzu listki, które uprawiane są w miejskiej farmie wertykalnej w sercu Warszawy. W restauracji śniadaniowej jest ściana ozdobiona zdjęciami z lat 60. Przedstawiają one ludzi, którzy dawniej tutaj mieszkali”, opowiada. A to dopiero początek. Okolica, w której mieści się hotel, słynie z cudownych knajpek z polską, ale też z międzynarodową kuchnią.

Hotele Mercure słyną z wyśmienitej kuchni / mat. prasowe

Zaledwie kilka kroków spacerem i jesteśmy w kultowej dziś w Warszawie wegetariańskiej knajpce Peaches przy ulicy Mokotowskiej. Tuż obok zjemy najsłynniejszy w okolicy rosół w knajpce Przegryź, a idąc dalej tą samą ulicą w stronę Placu Zbawiciela, natkniemy się na znane butiki z okularami (Andy&Meg), perfumami (Sense Dubai), naturalnymi kosmetykami do makijażu (Annabelle Minerals), biżuterią, ciuchami i dodatkami. Plus kilka kawiarni, rzemieślnicze lody i herbaciarnie. Tu spędzają czas Warszawiacy. Po wielogodzinnych spacerach i eksploracji świata stolicy, wciąż tuż obok jest nasz hotel, gdzie możemy odpocząć przed kolejnymi przygodami. Wnętrza nie dadzą nam zapomnieć o Warszawie. „W każdym pokoju znajdują się charakterystyczne detale, takie jak samochód „Syrenka”. W centrum wellness ściany zdobią znane warszawskie budynki, na przykład Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe i Zamek Królewski”, opowiada Krystian Kotlarski. To brzmi jak idealne miejsce, z którego można ruszyć na podbój stolicy i zobaczyć jak namalowane zabytki wyglądają w rzeczywistości. 
 

Mercure Warszawa Grand / mat. prasowe

Loftowy Kraków

Kraków to przede wszystkim kraina bohemy i artystyczny klimat. Turyści uwielbiają tu przyjeżdżać, ale ważne, by mieli szansę posmakować Krakowa lokalnego, intymnego, wybranego tylko dla nich. I tu także, na początek podróży, idealny będzie Mercure Kraków Fabryczna City, czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany na terenie kompleksu Fabryczna City, w prężnie rozwijającej się krakowskiej dzielnicy Grzegórzki. To niezwykłe miejsce na mapie Krakowa, blisko Wawelu, na wschód od dawnego koryta Starej Wisły. Zielona przestrzeń jest lubiana przez studentów, a XVIII-wieczny ogród botaniczny z fontannami, szklarnią, stawem z liliami przyciągają zarówno turystów jak i mieszkańców. Kochasz sport? To dzielnica dla każdego - fani joggingu i rowerów uwielbiają spotykać się na bulwarach na Dąbiu, które wyrosły na jedno z popularniejszych miejsc do biegania i jazdy na rowerze. W tę niezwykłą okolicę świetnie wpisał się Hotel Mercure Kraków Fabryczna City. Na pierwszy rzut oka widzimy ciekawą architekturę, design wnętrz, chwilę później dochodzi do tego profesjonalna obsługa i bliskość do najsłynniejszych atrakcji stolicy Małopolski. „Jesteśmy w wyjątkowym miejscu z prawie 100-letnią historią w zrewitalizowanych budynkach zabytkowych po dawnej Państwowej Wytwórni Wódek POLMOS i dlatego prawie każdy element nawiązuje designem do tej wyjątkowej lokalizacji”, opowiada Dyrektorka Mercure Kraków Fabryczna City, Joanna Chwastek-Pluta.

„Dwa zabytkowe budynki inspirowane historią fabryki wyróżniają się pod względem architektonicznym, a loftowy design wnętrz sprawia, że robi się jeszcze bardziej industrialnie”, dodaje.

Joanna Chwastek-Pluta, dyrektor Mercure Kraków Fabryczna City Hotel Interior / mat. prasowe

To nie wszystko, bo ściany pokoi hotelowych też idealnie wpisują się w pochodzenie tego miejsca i pasują do historii destylacji. Elementy jęczmienia, pnącza ziemniaka i chmielu przypominają, co wcześniej działo się na tych terenach. Współczesny design nie zapomina o przeszłości, ale stara się opowiedzieć ją w nowoczesnej formie. I tak, w lobby zobaczymy odnowioną kadź, która została znaleziona podczas budowy. Oczywiście obok designu jest też prawdziwa produkcja, a na gości czeka warzone na miejscu piwo. Lokalność to przede wszystkim regionalne smaki – te znajdziemy w menu „Po Krakosku” w pysznej restauracji hotelowej Destilo. „Zbliżamy też naszych gości do lokalnej społeczności, zapraszając do chętnie odwiedzanych przez lokalsów pozostałych restauracji i do Muzeum Fabryka Wódki”, opowiada Joanna Chwastek-Pluta. Taki początek podróży po Krakowie brzmi doskonale, Kazimierz, Wawel, Stary Rynek i obraz Krakowa nagle stanie się kompletny i spójny. A jeśli dodatkowo zajrzymy do muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK, uświadomimy sobie, jak w tym pięknym, tradycyjnym mieście historia miesza się ze współczesnością i jak pięknie ogląda się świat, kiedy robimy to bez założeń. Dajemy się ponieść, zaprosić w lokalną podróż i idziemy, gdzie nas nogi poniosą. Zobaczymy miasto, dotkniemy je i poczujemy, mając zawsze blisko wygodne, miękkie łóżko, które staje się perfekcyjną bazą wypadową do innego świata. Taki hotel to dobry początek miejskiej podróży. 

Mercure Kraków Fabryczna City Hotel Interior / mat. prasowe

Inspiracja na kolejne wędrówki

Jak szukać autentycznych, lokalnych inspiracji do podróży? Z przewodnikiem Mercure! To wyselekcjonowana lista atrakcji „Discover Local” dla gości hoteli, które odkryjemy w najpiękniejszych miastach Europy, od hotspotów po lokalne skarby. Łatwe w użyciu internetowe plany podróży, lokalne rekomendacje, zabytki, czasowe wystawy, kulinarne przysmaki, miejscowe rękodzieło – czego chcieć więcej przed wyruszeniem w świat? Hmmm, wygodnego łóżka?
Po całym dniu atrakcji i magicznych miejsc, o których słyszeli tylko zapaleni podróżnicy, lądujemy w miękkim łóżku naszego Hotelu Mercure. Tego pragną wszyscy wędrowcy, prawda?