Naukowcy z Rotman Research Institute (Kanada) odkryli, że ludzie różnią się między sobą cechami pamięci autobiograficznej (pamięci dotyczącej własnej przeszłości) i uwidacznia się to w strukturze ich połączeń mózgowych.
 

Badacze przeprowadzili wśród 66 dorosłych osób badanie kwestionariuszowe dotyczące pamięci autobiograficznej. Zaobserwowali, że badani dzielili się między sobą na tych, którzy z dużą dokładnością przywoływali z pamięci najdrobniejsze szczegóły i potrafili obrazowo opisać każde wydarzenie ze swojego życia oraz na tych, którzy pamiętali fakty ze swojej przeszłości, ale nie byli w stanie nic więcej o nich powiedzieć.
 

Późniejsza analiza połączeń neuronalnych pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu wykazała, że osoby o rozbudowanej (szczegółowej) pamięci autobiograficznej charakteryzowały się większą ilością powiązań pomiędzy płatem skroniowym przyśrodkowym (hipokampem) – miejscem odpowiedzialnym za pamięć – a częściami kontrolującymi funkcje widzenia. Tymczasem osoby o ubogiej (ogólnej) pamięci autobiograficznej cechowały się większą ilością połączeń pomiędzy hipokampem a korą przedczołową, w której mieszczą się funkcje planowania i organizacji.
 

Naukowcy przypuszczają, że osoby o różnych rodzajach pamięci autobiograficznej mogą odmiennie reagować na negatywne zmiany, które pojawiają się wraz z wiekiem i obejmują na przykład trudności z przypominaniem sobie szczegółów.
 

„Ludzie, którzy nawykli do bogatych w detale wspomnień, mogą być bardzo wrażliwi na subtelne zmiany występujące w obrębie pamięci wraz z wiekiem. Ci, którzy polegają w większym stopniu na faktach, mogą okazać się bardziej odporni na te zmiany” – komentuje dr Brian Levine, jeden z badaczy.
 

Planowane są dalsze badania nad związkami typu pamięci autobiograficznej z cechami osobowości, ryzykiem zaburzeń psychicznych (np. depresji), zdolnościami poznawczymi i genotypem.
 

Źródło: PAP
 

Trwa wyprawa Traveler Adventure Team w Austrii! Mamy dla Was rady jak spakować się przed wyjściem w góry!