1. Zakręcaj krany

Rozważne korzystanie z kranu to najprostsza rzecz jaką możemy zrobić. Po pierwsze, zawsze zakręcaj go podczas mycia zębów, czy twarzy. Wierzcie lub nie, ale jednorazowo pozwala to zaoszczędzić aż 6 litrów wody. Zadbaj też o to, żeby żaden z domowych kranów nie przeciekał – wymieniając stare uszczelki na nowe, możesz zaoszczędzić nawet 60 litrów wody w tygodniu.

2. Skróć czas pod prysznicem

Czy wiesz, że w czasie każdej minuty pod prysznicem zużywasz nawet 17 litrów wody? Jeśli wkraczając pod rześki strumień w swojej łazience, zapominasz o całym świecie i spędzasz tam znacznie więcej czasu, niż powinieneś, ustaw sobie wcześniej timer w telefonie, żeby zaoszczędzić i wodę, i pieniądze na rachunki.

3. Ładuj do pełna

Masz w zwyczaju pranie małych ilości tekstyliów jednocześnie? Niedobrze, bo wpływa to na większe zużycie wody i energii elektrycznej. Zamiast więc prać tylko kilka rzeczy, poczekaj aż uzbiera się pełen ładunek pralki i ciesz się pieniędzmi, które zostają w Twojej kieszeni.

4. Nie marnuj jedzenia

Myślisz, że Twoje codzienne wybory żywieniowe nie mają wpływu na rosnące zużycie wody? Nie do końca – do uprawy zbóż, owoców, czy produkcji mięsa potrzebna jest ogromna ilość wody, a statystyki dotyczące marnowania żywności są bardzo ponure. A wody brakuje… Jeśli chcesz wspomóc – nie tylko przyszłość ludzkości, ale i planetę – zacznij kupować z głową, czyli dokładnie tyle, ile potrzebujesz.

5. Postaw na zrównoważone ogrodnictwo

Jeśli masz ogródek albo zielony balkon, pamiętaj o tym, żeby podlewać swoje rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem, co pozwoli zapobiec natychmiastowemu wyparowaniu wody pod wpływem światła słonecznego i rosnącej temperatury. Podlewaj glebę tak, by ciecz trafiała prosto do korzeni roślin i najlepiej rób to bez użycia zraszacza, który zużywa więcej wody, niż trzeba. W czasie gorących dni nie zapomnij również o wystawieniu naczynka z wodą dla spragnionych zwierząt – głównie ptaków i owadów. 

6. Zbieraj deszczówkę

Mało kto wie, że instalacja zbiorników na wodę pozwala zebrać do 5 000 litrów wody rocznie, ale nie jest to jedyna korzyść płynąca z takiego rozwiązania. Również Twoje rośliny podziękują Ci za podlewanie deszczówką zamiast uzdatnioną wodą z kranu. 

7. Skończ z ręcznym myciem naczyń

Masz zmywarkę? To świetnie, bo zużywa zdecydowanie mniej wody niż tradycyjne ręczne zmywanie naczyń. Zapomnij o kuchennym zlewie i za każdym razem napełniaj zmywarkę na tyle, na ile pozwala jej pojemność. Czy istnieje lepszy pretekst, żeby nie sterczeć nad brudnymi garami? Raczej nie.

8. Rozważ zmianę diety

Chociaż krok ten może wydawać się radykalnym, faktem jest, że najwięcej wody zużywa się przy produkcji mięsa, nabiału i uprawie niektórych roślin, na przykład awokado. Nie wspominając o ich wpływie na globalne ocieplenie. Ograniczając spożycie mięsa, nabiału i niektórych produktów roślinnych, przyczynisz się nie tylko do oszczędzania wody, ale i ochrony klimatu.

9.  Wspieraj odpowiedzialne firmy

Podejmując swoje codzienne decyzje jako konsument, wybieraj biznesy, które są odpowiedzialne także środowiskowo. Nie wiesz, jakich kryteriów wyboru użyć? Zapoznaj się z przyjętą przez ONZ Agendą 2030, która zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, pokazujących jaki kierunek działań powinien przyjąć także biznes, aby zaadresować  największe wyzwania, przed którymi stanęła nasza planeta i jej mieszkańcy. Jednym z polskich partnerów Agendy 2030 jest Bank BNP Paribas, który dołączył do programu w 2017 roku.