Należałoby zacząć od pytania, dlaczego w ogóle flirtujemy? Każdy ma inny powód do flirtu. Jedni szukają partnera na całe życie, a inni na jedną noc. Niektórzy flirtują, żeby podnieść poczucie własnej wartości i „pogłaskać” swoje ego. A są i tacy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności interpersonalne. Jednak nie cel ma tutaj kluczowe znaczenie, a droga, którą musimy pokonać.

Czym jest udany flirt?

Niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć, musimy podjąć pewne kroki, aby zakończyć flirt powodzeniem. Co charakteryzuje ludzi, których nazywa się mistrzami podrywu, znakomitymi flirciarzami czy kokietkami? Czy tego w ogóle można się nauczyć? Okazuje się, że tak i zostało to potwierdzone naukowymi badaniami.

Uczeni z Norwegii i Stanów Zjednoczonych postanowili zbadać, które cechy odpowiadają za udany flirt. Czym jest „to coś”, co trzeba mieć, żeby zwrócić uwagę drugiego człowieka? – Zarówno mężczyźni, jak i kobiety flirtują, żeby zwrócić uwagę pożądanego partnera i doprowadzić do osiągnięcia seksualnego lub miłosnego spełnienia – tłumaczy Leif Edward Ottesen Kennair, profesor z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Jak flirtować, żeby zdobyć partnera?

Naukowcy przebadali ok. 1000 studentów z Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Badacze sprawdzili 40 różnych metod flirtu. Uczeni wzięli również pod uwagę różnice kulturowe oraz cechy osobowości i płeć. Okazało się, że większość osób wskazywała bardzo podobne sposoby podrywania.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że flirt może być werbalny i niewerbalny. Najważniejsze jest jednak to, żeby dowiedzieć się, czego oczekuje osoba, z którą flirtujemy. Wobec osób, które szukają krótkiej miłosnej przygody nieskuteczne będą przyjazne, miłe i szarmanckie zachowania, takie jak przytulanie, pocałunek w rękę lub w policzek. Takie osoby oczekują, że druga osoba – szczególnie kobieta – będzie dużo bardziej „dostępna seksualnie”, co musi być jasno i wyraźnie zasygnalizowane.

Z kolei osoby, które szukają stałej relacji, dużo lepiej postrzegają gesty takie jak hojność i zaangażowanie. Naukowcy twierdzą, że szczególnie dotyczy to mężczyzn. Według uczonych, jeżeli mężczyźnie zależy na długotrwałym związku, nie powinien on być skąpy ani niezdecydowany. Badacze dodają również, że zbyt częste zmienianie partnerów lub partnerki nie jest zbyt dobrze postrzegane.

Tajna broń, która sprawia, że flirt zakończy się powodzeniem

Autorzy badania twierdzą, że najlepszym asem w rękawie i zarazem najsilniejszą bronią w skutecznym flircie, który działa prawie na każdego, jest humor. – Uśmiech i kontakt wzrokowy są bardzo ważne. Większość osób lubi zabawnych ludzi. Co więcej, istotne jest również, żeby pokazać drugiej osobie, że ją również uważasz za mającą poczucie humoru – tłumaczy Rebecca Burch, współautorka badania z Uniwersytetu w Pensylwanii. Humor był najskuteczniejszą „bronią” w przypadku mężczyzn poszukujących związku długoterminowego. Natomiast najsłabiej sprawdzał się u kobiet, którym zależało na krótkiej przygodzie.

Badacze podsumowują, że skuteczny flirt jest w znacznej mierze uniwersalny. Uczeni twierdzą, że nie jest to dla nich zaskoczeniem, ponieważ różne motywacje, mają często podłoże biologiczne. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że różnice wieku, wyznania i wyglądu miały bardzo niewielki wpływ na to, jak badani postrzegali powodzenie flirtu.

Źródło: Evolutionary Psychology.