Jak wybrać karmę dla psa?

To, w jaki sposób powinien być żywiony pies, najlepiej omówić z jego hodowcą, który ma informacje o danej rasie i sposobie żywienia danego zwierzęcia od początku jego życia. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto skorzystać z pomocy weterynarza, który na podstawie ogólnej oceny stanu zwierzęcia i fachowej wiedzy dobierze najbardziej odpowiedni sposób żywienia dla Twojego czworonoga. A ten jest podstawą do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zwierzęcia zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli szukasz wysokiej jakości karmy dla psów, zajrzyj na https://hubun.pl/karma-dla-psa. Znajdziesz tam karmy od wielu producentów w mnóstwie odsłon – mokre i suche, o różnej wielkości opakowaniach i dziesiątkach wersji smakowych. Z powodzeniem wybierzesz na Hubun.pl karmę nawet dla najbardziej wybrednego czworonoga.

Jak dostosować karmę dla psa?

Karma dla psa jest dobra wówczas, gdy jest dobrana do potrzeb danego zwierzęcia. Zupełnie innego żywienia będą wymagały czworonogi w wieku podeszłym, a innego osobniki młode. Zatem karmę dobiera się do fazy życia zwierzęcia – są karmy dla szczeniaka, juniora, psa dorosłego i seniora. Pod uwagę należy wziąć też masę ciała i rozmiar zwierzęcia – są karmy dla psów miniaturowych, małych, średnich, dużych i ogromnych. Poza tym spotkać można karmy przeznaczone dla konkretnych ras, np. dla owczarków niemieckich, pekińczyków, buldogów francuskich. Zapotrzebowania żywieniowe będą różne w zależności od aktywności ruchowej zwierzęcia – typowe kanapowce będą potrzebowały mniej kalorycznej karmy niż psy trenujące lub pracujące. W wyborze karmy należy wziąć pod uwagę stan zdrowia zwierzęcia. Niektóre czworonogi mogą wymagać karmy np. hipoalergicznej, lekkostrawnej, bez glutenu, bezzbożowej. Specjalnego żywienia wymagać będą też suki w okresie ciąży czy karmienia małych.

Jaka jest dobra karma dla psa?

Dobra karma dla psa to taka, która dostarcza mu odpowiednią ilość składników odżywczych. Powszechnie przyjęto, że karma dla czworonogów powinna dostarczać do 7% energii z węglowodanów, 30% z białek, 63% z tłuszczów, a w pozostałej części z innych składników. Bez względu na formę – mokrą lub suchą – za najlepszą karmę dla psa uważa się karmę pełnoporcjową, która charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Smaczna – jest w stanie spełnić smakowe upodobania zwierzęcia. 
  • Zbilansowana – dostarcza składników odżywczych w prawidłowych proporcjach i ilości.
  • Strawna – jej skomponowanie zapewnia możliwie najlepszą przyswajalność przez organizm.
  • Bezpieczna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym – w jej składzie nie ma niebezpiecznych dla zdrowia składników, nie uległa zanieczyszczeniu przez drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Kompletna – zawiera niezbędne składniki odżywcze.