Buty trekkingowe powinny być wygodne, trwałe, stabilne oraz chronić nasze stopy przed przemoczeniem, zimnem lub przegrzaniem. Gdy już wybierzemy te dostosowane do wybranej aktywności górskiej, zależy nam, by utrzymać je w idealnej kondycji jak najdłużej. Przedstawiamy zestaw porad, które sprawią, że twoje buty zachowają swoje właściwości i będą służyć na lata.

Jak czyścić buty trekkingowe?
Wyjmij z butów wkładki i sznurówki. NA ZEWNĄTRZ: wszystkie zabrudzenia dokładnie wyczyść miękką szczotką. Jeśli są one trudne do usunięcia – użyj bieżącej wody. Specjalne środki do czyszczenia skóry powinny być stosowane w momencie, kiedy inne metody nie pomagają. Próba użycia mydła może jedynie zaszkodzić impregnacji i większości typów skóry.   WEWNĄTRZ: Wnętrze buta najlepiej czyścić za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki przy użyciu zimnej lub letniej wody.
Jak suszyć buty trekkingowe?
Po czyszczeniu dokładnie wysusz buty stawiając je w suchym i zacienionym miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli są bardzo mokre, do środka włóż papier, kilkakrotnie zmieniając go (mogą to być ręczniki lub papier toaletowy, nie należy używać gazet) - wymieniaj papier raz na pół godziny. UWAGA: Nigdy nie przetrzymuj mokrego lub wilgotnego obuwia w plastikowych torbach, czy piwnicy. Nie susz butów przy kaloryferze, ogniu lub innych źródłach ciepła. Plastik i guma mogą się stopić, a skóra spalić, zacząć pękać oraz odkształcać się.
Jak impregnować buty trekkingowe?
Regularnie stosuj środki impregnacyjne w sprayu – przed pierwszym użyciem, a później zawsze na suchym i czystym obuwiu. Warto pamiętać, że impregnacja osiąga pełną skuteczność po 24 godzinach. By uzyskać zadowalający efekt pojemnik z preparatem w spray’u należy trzymać w odległości około 30 cm od buta, a w przypadku emulsji, do jej nałożenia użyć miękkiej gąbki i pozostawić do wyschnięcia na co najmniej dobę. Nie należy zapominać także o sznurowadłach, języku i trudno dostępnych miejscach.
Jak pielęgnować skórzane buty trekkingowe?
Sucha skóra potrzebuje nawilżenia. Kolistymi ruchami wmasuj w buty warstwę specjalnego wosku (bez smaru lub oleju). Pamiętaj, że przy każdym użyciu tego preparatu do nubuku lub zamszu skóra nieznacznie ciemnieje. Jeśli chcesz uniknąć tego efektu możesz usunąć nadmiar wosku przy użyciu specjalnej szczoteczki. Buty należy przechowywać w pozycji pionowej, nie ściśnięte, w suchym, dobrze wentylowanym miejscu.

Zestaw porad przygotowano na podstawie poradnika marki Hanwag, bawarskiego producenta ręcznie wytwarzanego obuwia trekkingowego.