Nie marnuj żywności

O tym, że marnowanie żywności nie jest dobre dla planety, wie każdy, lecz nie każdemu wychodzą rozsądne zakupy – zwłaszcza spontaniczne. Dlatego zawsze warto planować swoje posiłki z wyprzedzeniem, najlepiej kilkudniowym. Przeanalizuj też to, jakie produkty w Twojej kuchni najczęściej doczekają końca terminu przydatności i staraj się kupować je w mniejszych ilościach.

Segreguj śmieci

Wbrew temu, co uważają niektórzy, segregacja śmieci nie jest jakąś wyższą nauką – wystarczy wygospodarować miejsce na poszczególne grupy odpadów, a jeśli boisz się, że nie zapamiętasz “co do czego”, po prostu przyklej na każdym pojemniku odpowiednią naklejkę. Proste? Proste.

Kupuj mniej plastiku

Kiedy w latach 70. ubiegłego stulecia wynaleziono plastik, nikt nie podejrzewał, że szybko stanie się jednym z największych zagrożeń dla flory, fauny i powietrza na Ziemi.  
O ile wielorazowe przedmioty są często niezbędne, te jednorazowe powinny niezwłocznie zniknąć z powierzchni ziemi. Myślisz, że zrezygnowanie z plastiku jest trudne? Bzdura! Oto kilka prostych kroków aby przynajmniej ograniczyć jego używanie na co dzień:

  • Przerzuć się na kranówkę. Jeśli nie ufasz jej jakości, zainwestuj w dobry filtr do wody.
  • Nie wyobrażasz sobie życia bez wody z gazem? Kup domowy saturator i pożegnaj butelki.
  • Zrezygnuj z produktów w foliowym opakowaniu – zamiast tego zaopatrz się w materiałowe woreczki na zakupy, które wystarczą Ci na wiele lat.
  • Kiedy jesteś na mieście, nie kupuj wody w plastiku. Lepiej zaopatrz się w wielorazową butelkę, którą weźmiesz ze sobą.

Ogranicz mięso i ryby

Hodowla zwierząt jest jednym z czynników, które mają bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne – ilość wody i żywności potrzebnej do karmienia zwierząt hodowlanych przyczynia się do zmian klimatycznych. Dla przykładu produkcja 1 kg wołowiny według niektórych szacunków wymaga zużycia ponad 15 tys litrów wody!
Ryby warto z kolei ograniczyć z dwóch powodów – po pierwsze, świat boryka się z problemem przełowienia, a po drugie – oceany i morza są pełne cząsteczek mikroplastiku, które ryby często mylą z pożywieniem, przez co ich mięso może nie być do końca zdrowe.

Oszczędzaj energię

Nie, wymiana żarówek nie wystarczy. W tej kwestii Matka Natura potrzebuje od Ciebie nieco więcej zaangażowania. Zacznij od wyrobienia w sobie nawyku odłączania od prądu wszystkich przedmiotów, z których w danej chwili nie korzystasz. Kiedy zaś przyjdzie czas na wymianę w domu sprzętów AGD, koniecznie wybierz ich energooszczędne odpowiedniki. Nie przesadzaj też z ogrzewaniem w mieszkaniu i temperaturą prania – większość rzeczy dokładnie upierze się w już 30-40 stopniach.

Kupuj długowieczne ubrania

To, w czym chodzisz, też ma znaczenie. Najtańsze tworzywa sztuczne odpowiadają za emisję szkodliwych drobinek mikroplastiku, a już wiesz, że stanowią ogromne zagrożenie dla całych ekosystemów – stawiaj zatem na naturalne tkaniny. Przemysł ubraniowy ma na sumieniu równie ciężkie grzechy, co przemysł mięsny, więc im rzadziej wymieniasz garderobę, tym lepiej. Daj również szansę ubraniom z drugiej ręki - cyrkularna moda staje się coraz popularniejsza. 

Wybieraj etyczne firmy

Sytuacja jest na tyle poważna, że czas na bezlitosne rozliczanie firm z ich działań – i tych na rzecz środowiska, i tych, które mu zagrażają. Zanim zdecydujesz się na zmianę operatora telefonii komórkowej, producenta mebli, a nawet banku, upewnij się, że działania wybranej firmy są etyczne i dążą do zmieniania świata na lepsze. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak biznesy mogą pomagać planecie? Zapoznaj się z przyjętą przez ONZ Agendą 2030, która zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i pokazuje firmom, jak pokonać największe wyzwania naszych czasów. Jednym z polskich partnerów Agendy 2030 jest Bank BNP Paribas, który dołączył do programu w 2017 roku.

----
Jak widzisz, bycie rozsądnym konsumentem nie wymaga wielu wyrzeczeń, lecz wdrożenia do swojej codziennej rutyny kilku nowych przyzwyczajeń, dzięki którym można spać spokojniej, wiedząc, że robimy coś, żeby polepszyć los naszej planety oraz jej obecnych i przyszłych mieszkańców.