Regaty wchodzą w cykl Pucharu Bałtyku Południowego 2013 oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej 2013. Regaty zostaną rozegrane na trasie Gdańsk – Bałtijsk – Gdańsk w terminie 14-17 czerwca 2013.
Tegoroczna edycja Eljacht Cup nie będzie ograniczała się wyłącznie do samych zawodów. Organizatorzy zadbali o to, by zapewnić startującym załogom także liczne atrakcje na lądzie. Sama impreza będzie doskonałą okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów, praktycznego sprawdzenia znajomości języków obcych oraz bliższego poznania kultury naszych wschodnich sąsiadów.

- Ideą regat jest umożliwienie załogom wspólnej, sportowej rywalizacji na polu międzynarodowym, a także integracja środowisk żeglarskich z całej Europy. Mamy nadzieję, że poprzez regaty Eljacht Cup 2013 uda nam się także zaszczepić pasję do żeglowania wśród osób, które z pływaniem będą miały styczność po raz pierwszy – informuje Tomasz Jankowski z firmy Eljacht, sponsora tytularnego regat.

Start do regat rozpocznie się w sobotni poranek z przystani Jachtklubu Stoczni Gdańskiej w Górkach Zachodnich. Następnie załogi popłyną do Bałtijska, gdzie w niedzielę, 16 czerwca zostanie rozegrany wyścig o Bursztynowe Żagle. Do ostatniego punktowanego wyścigu żeglarze wystartują 17 czerwca.
W tegorocznej edycji jachty ścigać się będą w grupach KWR, ORC oraz Open, czyli klasie jachtów nie posiadających świadectw pomiarowych. W regatach mogą startować wszystkie jachty kabinowe zdolne do żeglugi na otwartym morzu. Załogom przez cały czas towarzyszyć będzie fotograf, który zadba o profesjonalne udokumentowanie przebiegu regat.