Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal dedykowany muzyce i tańcom duchowym i ceremonialnym. Wykraczający daleko poza sferę ethno i world music festiwal skupia się na tym by stać się doświadczeniem dla widza, dać możliwość pełnego energii dialogu między artystami , a publicznością, być wydarzeniem zarówno artystycznym, rozrywkowym jak i duchowym.

Jak to możliwe?

Zaproszeni wykonawcy prezentują głównie te aspekty muzyki i tańca, które odnoszą się do duchowości danej kultury. Co bardzo ważne każdy z nich poza działalnością artystyczną jest zaangażowany w jakąś formę samorozwoju: regularnie medytuje czy prowadzi działalność prospołeczną co pozwala szczerze zadedykować występ przybyłym widzom. Mimo uznania na świecie i ilości sprzedanych płyt wciąż cechuje ich żywa radość grania. Przy doborze artystów chcieliśmy zachować recepturę na miksturę, która zawierałaby najważniejsze komponenty gwarantujące widzowi konkretne doświadczenie: szczypta magii, garść rytuałów, rytm pierwotnego transu, oddech mistycyzmu i puls entuzjazmu. Festiwal dedykowany duchowości i ceremoniałowi powinien zawierać takie komponenty, a nie tylko „słuszną powagę” jaka czasem towarzyszy takim klimatom. Dlatego podczas festiwalu doświadczymy powyższych aspektów i będziemy mieli szansę dać porwać się naturalnej radości świętowania, będzie możliwość stać się nie tylko biernym, ale i aktywnym uczestnikiem, częścią festiwalu, śpiewając razem z artystami, oczywiście w granicach dla siebie komfortowych. Tegoroczny repertuar i artyści gwarantują nam podróż przez kilka tradycji muzyczno-duchowych świata: od Tybetu i Indii przez Afrykę do tradycji gospel.
Grupa Tohono wspierana przez niezastąpionego Mamadou Dioufa wprowadzi nas w mistyczny trans pierwotnej formy VooDoo kiedy było ono jeszcze systemem religijno-zdrowotnym. W rytmie bębnów artyści z Gany i Angoli w strojach tradycyjnych zatańczą zapomniane, rytualne tańce VooDoo i zarażą nas charakterystyczną dla ich kultury radością grania i naturalnym wyczuciem muzyki. Anna Przybysz, mama słynnych sióstr Sistars, podniesie energię dzięki swojemu chórowi gospel łącząc to co klasyczne dla tej tradycji, ale i bawiąc się konwencją, wykonując znane wszystkim rozrywkowe hity np. The Beatles. Każdy kto doświadczył uniesienia jakie towarzyszy formie gospel wie, że to niezapomniane doświadczenie. Umdze, czyli mistrzowie śpiewu klasztornego, specjalnie szkoleni w technikach wokalnych i znaczeniu śpiewanych mantr, z klasztoru w Drepung Gomang wykonają pieśni odwołujące się do różnych aspektów Buddy jak współczucie czy zdrowie. To doskonała okazja by zanurzyć się w wibracjach jakie do niedawna dostępne były tylko w wybranych klasztorach Tybetu i Indii. Warto podkreślić, że na festiwal przyjadą specjalnie do tego celu przeznaczeni mnisi.
I wreszcie Henry Marshall, znany na całym świecie psychoterapeuta, od lat zafascynowany sanskryckimi mantrami, który sprzedał ponad 200 tysięcy płyt, a jego książka o dobroczynnym wpływie mantr została przetłumaczona na 4 języki. Jak sam mówi o swoich koncertach: Doświadcz radości płynącej ze śpiewania mantr, która porusza nawet sceptyków. Poczujesz jak odpręża się ciało, uspakaja umysł i otwiera serce. Henry korzysta z tej starożytnej techniki jaką jest śpiewanie melodyjnych mantr, atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy, a jednocześnie zachowujących starożytny posmak, żeby pomagać ludziom, inspirować ich czy nawet leczyć. Jest ceniony za ciepło, głębię, prostotę i autentyczność. Festiwalowi towarzyszy projekcja symboli duchowych jak np.: yantry czy mandale. Będzie można także rozkoszować się wegetariańskimi, w pełni ekologicznym (!) specjałami. Usytuowanie sceny w Och Teatrze na środku pozwala z każdego miejsce być blisko artystów. Ale to nie wszystko! Więcej szczegółów wkrótce...
Miejsce: Warszawa, Och! Teatr
Czas: 23 października, 2011 roku, godz. 16-20